(Otterhound)

Povaha plemene

Stejně jako většina psích plemen používaných k lovu, i vydrař je vhodným rodinným společníkem a věrným přítelem. Povahu má milou a přátelskou, pokud však nemá dostatečný výcvik a chceme ho chovat doma v bytě, dokáže zničit cokoli, na co přijde. Často reaguje tvrdohlavě, což může být při výcviku na překážku. Vcelku se ale považuje za veselého a aktivního čilého pejska, který rozhodně potřebuje velkou dávku pohybu a dlouhých procházek. S dětmi si rozumí, chová se k nim velice jemně a věnuje jim spoustu pozornosti. Přestože celou historii svého plemene lovil vydry, nesetkáváme se u něj téměř se žádnou agresivitou. Kvůli nedostatku loveckého využití se z něj tak stal přítulný domácí společník.

Popis vydraře

Vydrař je silný velký pes s harmonickou postavou a vyvinutými smysly. Vydrařovou zvláštností jsou plovací blány mezi prsty, které výrazně zvyšují rychlost plavání ve vodě.

Vydrař má impozantní, hezky modelovanou a nesenou hlavu s dlouhýma zavěšenýma ušima, které jsou porostlé delší srstí. Ocas má vydrař vysoko nasazený a vždy nesený nahoru, nikdy nesmí být stočený na hřbetě. Srst má delší, dlouhou 4 – 8 cm, hustou, drsnou a tvrdou, vysoce odolnou proti povětrnostním vlivům. Na nižších částech těla se pak stává jemnější. Srst je také mastná a impregnovaná výměšky kožních žláz, které ji činí odolnou a nepropustnou, což se vydrařovi ve vodě velice hodí. Dosahuje výšky 61 – 69 cm, váha se pohybuje od 30 až do 55 kg.

Základní péče

Hustá mastná srst vydraře nevyžaduje přílišnou péči, stačí ji čas od času vykartáčovat, psa nečešte, ani když se chystáte na výstavu, prezentují se v přirozeném stavu. Zvýšenou pozornost však věnujte uším, pravidelně je čistěte, jelikož u vydrařů se často objevují zánětlivá onemocnění boltců. Z jeho vrozeného „povolání“ vyplývá však několik požadavků, které by jste mu měli splnit. Především se jedná o dostatek pohybu. Tento pes si libuje ve fyzické zátěži, takže ho nemusíte příliš šetřit. Bydlet může klidně ve venkovním kotci, díky teplé podsadě neprochladne ani nepromokne.

Historie plemene vydrař

Vydrař se zařazuje mezi velice stará lovecká plemena, odvozuje se od vendéezského griffona a již vyhynulého griffona de Breste. Známe ho již z 12. století, ale do Velké Británie byl ve větším počtu přivezen až roku 1870, kdy začal být šlechtěn jako specialista na lov vyder tak, aby ve vodě vydržel co nejdéle.¨Toto plemeno chovali na svých dvorech celé generace šlechticů, například francouzský král Heyndrych II. a královna Elizabeth I, aby chránil jejich zahrady před vydrami. Společně s velšteriéry také tvořili oblíbenou smečku na lesní hony. Na konci 70. let byl však v Británii lov vyder zakázán a vydrařům začalo rychle hrozit vyhynutí. Chovatelé se však nehodlali tohoto krásného psa jen tak snadno vzdát a brzy založili „Klub vydrařů“. V roce 1981 schválil britský Kennel klub standart a od té doby se můžeme krásou vydrařů kochat na výstavách jak v USA, tak i v Evropě. Rozšiřuje se také v Severní Americe, kde se stále používá k lovu medvědů a jezevců.

VIDEA plemene vydrař

Pro videa s plemenem vydrař klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
61 – 69 cm
Hmotnost v dospělosti
30 – 55 Kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, služební,lovecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]