Povaha a charakter východosibiřské lajky

Východosibiřská lajka je klidné a vyrovnané povahy. Je velmi inteligentní a snadno se učí. Rychle si zvyká a není pro ni problém žít i v městské zástavbě, pokud jí ovšem bude poskytnut dostatek pohybu. Díky svému sportovnímu založení se hodí pro různé psí aktivity a sporty. Je velmi přátelská, s návštěvami nemívá problém. K malým dětem se chová trpělivě. Svému pánovi je velmi oddaným společníkem. I přes svou kamarádskou povahu je dobrým hlídačem.

Popis plemene

Východosibiřská lajka dorůstá výšky feny 53 až 61 cm, psi 55 až 63 cm, váha se pohybuje okolo 18 – 23 kg. Hlava má tvar klínu s širokým temenem. Tlama je přibližně stejně dlouhá jako mozkovna. Nosní houba je černá u světle zbarvených jedinců je povolena hnědá. Skus je nůžkový. Oči jsou oválné, zešikma položené a mají tmavou barvu. Trojúhelníkovité uši má vztyčené. Krk je dobře osvalený, délka je skoro stejná jako délka hlavy. Hrudník má východosibiřská lajka hluboký a široký, břicho má vtažené. Dlouhá záda se mírně svažují, jsou dobře osvalená, bedra jsou široká. Končetiny má rovné. Ocas mívá tvar srpu nebo může být zatočen do kruhu, který je položen na zádech. Srpovitě stočený ocas je nošen vztyčený. Srst je dlouhá, krycí je rovná a hustá, podsada hebká a hustá. Na krku bývá vytvořen límec. Zbarvení je šedé, pepř a sůl, černé, hnědé a skvrnité.

Klasifikace FCI

FCI V – Špicové a primitivní typy; sekce 7 – Severská lovecká plemena

Péče o východosibiřskou lajku

O srst východosibiřské lajky není potřeba nijak zvlášť pečovat. Je velmi hustá, proto může být toto plemeno chováno celoročně venku, kde ovšem nesmí chybět zateplená bouda. Díky se své inteligenci se východosibiřská lajka snadno cvičí. Hodí se pro různé psí sporty. Je vhodným plemenem pro tahání saní či jiných těžších břemen. Nesmíme opomenout také její lovecké schopnosti, proto je dobré být ve volné přírodě ostražití.

Původ a historie plemene

Východosibiřská lajka byla vyšlechtěna v 19. století v Rusku na Sibiři a řadí se mezi největší lajky. Mezi jejími předky patří jiné severské lajky například lamutská, amurská nebo evenkišská, které byly mezi sebou kříženy a daly vzniknout dnešní východosibiřské lajce. Původním posláním tohoto plemene byl lov zvěře i ptactva. Zvěř dokáže vyhledat a zadržet do příchodu lovce. V dnešní době je spíše rodinným a sportovním plemenem, pro lov se nepoužívá tak často. Východosibiřská lajka byla registrována roku 1947. Dnešní standard pochází z roku 1980.

VIDEA plemene Východosibiřská lajka

Pro videa s plemenem východosibiřská lajka klikněte ZDE.

FCI
Špicové
Využití
Severská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Rusko
Výška v kohoutku
55-60 cm cm
Hmotnost v dospělosti
20 kg
Věk
10 – 12 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]