Povaha plemene
Vendéeský hrubosrstý baset patří mezi nenáročné psy. Jedná se o velice živého, aktivního, rychlého a pohyblivého lovce s dobrým hlasem, přesto je i společenský, milý a pokud se rozhodnete ho chovat jen jako domácího mazlíčka bez vycházek na lov, celkem snadno se vašemu stanovisku přizpůsobí. Tento pes má však velice svéhlavou a nezávislou povahu, potřebuje nejen dostatek pohybu, ale i důsledný výcvik už od štěněcího věku, aby se naučil poslouchat a podřídit se svému pánovi. Potom se stává výjimečně oddaným, přátelským a pozorným společníkem. Nemívá problémy s dětmi, ani s menšími domácími zvířaty a ostatními psy, naopak rozšířenou společnost vítá, možná proto, že byl vždy používán ve smečkách. Vendéeský hrubosrstý baset se považuje za velice vhodného psa do rodiny.
Popis vendéeského hrubosrstého baseta
Rámec je velmi mírně obdélníkový, nohy jsou rovné. Tělesná stavba je stavbou baseta a nesmí připomínat malého briqueta. Je harmonicky stavěný a elegantní. Srst je tvrdá a ne moc dlouhá, rovná, nikdy není hedvábná nebo se strukturou vlny. Praporce nesmí být příliš bohaté. Břicho a vnitřní strana stehen nesmí být nikdy lysé. Obočí je výrazné, ale nezakrývá oči. Zbarvení tohoto baseta je černé s bílým stříkáním (černý bělouš), černé s pálením, černé s pískovými znaky, plavé s bílým stříkáním (oranžový bělouš), plavé s černým sedlem a bílým stříkáním (trikolor). Dále pak plavé s uhlováním (černé konce chlupů), pískové s uhlováním a bílým stříkáním nebo pískové s uhlováním. Mezi tradiční pojmenování patří zbarvení zaječí, vlčí, jezevčí a zbarvení divočáka. Oči tmavé, s inteligentním výrazem a výrazným obočím. Ocas má dlouhý a šavlovitě nesený. Kohoutková výška se pohybuje kolem 40 – 44 cm (psi) a 39 – 43 cm (feny) s tolerancí +/- 1 cm.
Základní péče o psa
Vendéeský hrubosrstý baset potřebuje pravidelný přísun pohybu, nevyhnete se tedy dlouhým a častým procházkám. Doporučuje se zastřihávat chloupky mezi polštářky tlapek. Čisté udržujte také uši, zejména zvukovod.
Péče o srst je poměrně jednoduchá. Srst stačí 1 x týdně vyčesat nebo vykartáčovat. Hustá srst vendéeských hrubosrstých basetů se může protrimovat. Před výstavou je vhodné srst nechat upravit odborníkem. V drsné hrubé srsti se nedrží nečistoty, větvičky ani bláto. Mají hustou podsadu, která je chrání před chladem a deštěm. Vendéeský baset tak v podstatě nepromokne, voda se mu nedostane ke kůži.
Historie plemene vendéeský hrubosrstý baset
Vendéeský hrubosrstý baset pochází plemene Velkého Griffona. O jeho existenci se zasloužil v 90. letech minulého století hrabě Christian d´Elve z kraje Vendée, který se snažil cíleně vyšlechtit krátkonohého baseta. Vendéeský hrubosrstý baset patří k nejstarším formám evropských honičů. Později začal Paul Dezamy upevňovat velikost psů na 43 cm, kvůli vhodnosti k lovu zajíců. Dnes jsou tito baseti chováni ve dvou varietách. První, Malý vendéeský hrubosrstý baset se specializuje na lov králíků a druhý, Velký vendéeský hrubosrstý baset se jako většina ostatních basetů používá k lovu zajíců a větší zvěře.
VIDEA plemene vendéeský hrubosrstý baset
Pro videa s plemenem vendéeský hrubosrstý baset klikněte ZDE
- FCI
- Honiči a příbuzné typy
- Využití
- Lovecká plemena
- Velikost
- Malá plemena
- Původ plemene
- Francie
- Výška v kohoutku
- 39 – 44 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 25
- Věk
- 12 – 14 let
- Délka srsti
- střední
- Péče o srst
- pravidelná
- Vztah k dětem
- velmi dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- rezervovaný
- Náročnost na výchovu
- nenáročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- předměstí, venkov
- Využití psa
- společník, služební
- Časová náročnost
- minimálně 4 hodiny