Povaha plemene

Cimarron je velmi odvážný a vyrovnaný pes. Vyniká značnou inteligencí a díky tomu lze dobře cvičit, musí se však začít včas. Stejně tak je nutná socializace už štěněte, díky tomu z něj vyroste báječný společník pro celou rodinu. Cimarron je velmi dobrý hlídací pes a hodí se také pro různé druhy psích sportů. Lze jej uplatnit i jako psa loveckého. Je to však báječný rodinný společník, který na svého pána nedá dopustit.

Popis uruguayského cimarrona

Cimarron dosahuje výšky 58 – 61 cm (psi), 55 – 58 cm (feny). Váha se u psů pohybuje okolo 38 – 45 kg a u fen 33 – 40 kg. V průměru se dožívá 10 -12 let. Hlava je širší než delší s mírně vyznačeným týlním hrbolkem. Nos je široký a černý. Oči mají mandlový tvar a jsou tmavě hnědé. Cimarron má vysoko posazené trojúhelníkovité uši, často však bývají kupírované. Čelisti jsou pevné, skus nůžkový. Tělo je delší než vyšší, dobře osvalené. Přední končetiny jsou rovné a pevné. Zadní končetiny má mohutné a svalnaté. Tlapky jsou oválné a kompaktní. Ocas je nasazen vysoko a v klidu je nesen svěšený. Srst je krátká, hladká a hustá. Zbarvení je žíhané nebo plavé v mnoha odstínech.

Klasifikace FCI

Skupina 2 – pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi. Sekce 2.1 –  molossové dogovitého typu. Bez zkoušky z výkonu.

Základní péče o psa

O srst není potřeba pravidelně pečovat. Uruguayský cimarron potřebuje dostatek pohybu. Je vhodné cimarrony testovat na dysplazii kyčelního i loketního kloubu.

Historie plemene uruguayský cimarron

Uruguayský cimarron pravděpodobně pochází ze psů dovezených španělskými a portugalskými kolonizátory. Tito importovaní psi se bez kontroly křížili a množili a díky přírodnímu výběru přežili jen ti nejsilnější a nejzdravější jedinci, čímž vznikli dnešní cimarroni. Na počátku 19. století byli velmi přemnoženi a tak docházelo i k jejich hromadnému vybíjení. Až v pozdější době objevili jejich kvality místní rančeři, ochočili je a začali je používat jako hlídací, ovčácké a pracovní psy. Poprvé byl cimarron představen na výstavě roku 1969 a o dvacet let později byl oficiálně uznán a byl vytvořen jeho standard. Dnes je v Uruguaji zaregistrováno okolo 4500 jedinců. Toto plemeno si oblíbil i uruguayský prezident.

VIDEA plemene uruguayský cimarron

Pro videa s plemenem uruguayský cimarron klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Uruguay
Výška v kohoutku
55 – 61 cm
Hmotnost v dospělosti
45 Kg
Věk
10 – 12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
rezervovaný
Vztah k ost. zvířatum
rezervovaný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]