Povaha plemene
Frízský ohař je velmi dobrý společník. Je velice milý. Miluje děti. Dá se velice dobře cvičit, je inteligentní. Jeho krev lovce se v něm nezapře. Je to klidný pes a není nikdy agresivní.
Popis frízského ohaře
Frízský ohař je přiměřené konstrukce. Konstrukce není ani příliš hrubá, ani jemná, je vyvážená. Hrudní koš je široký, břicho jen mírně vtažené. Hlavu má ve správném poměru k tělu. Mozková část a část čenichová je přibližně stejně dlouhá. Mozkovna je mírně klenutá, není úzká a ani nepůsobí širokým dojmem. Nos má černý se širokými nozdrami. Partie čenichu je mohutná, ke konci se zužující, nikoliv však špičatá. Linie čenichu je rovná. Správná linie čenichu nesmí být vyklenutá, nebo naopak s proláklinou. Oči má tmavohnědé, pokud je jeho barva černá nebo hnědá, pokud převažuje barevný základ hnědý nebo do oranžova. Nejsou vystouplé ani příliš hluboko uložené. Uši má frízský ohař posazené vysoko a jsou visící. Směrem ke špičce se zužují, jsou středně velké a ploché. Srst na uších se směrem ke špičce zkracuje. Nejdelší srst v horní partii musí být rovná, maximálně jen velice mírně zvlněná. Srst má středně dlouhou, měkkou a rovnou. V zadních partiích může být mírně zvlněná. Na hlavě má frízský ohař krátkou srst. Není přípustné, aby se srst kudrnatila. Ocas je dlouhý, nasazený nízko, porostlý rovnou srstí, bez praporce. Je nošen svěšený, pouze u konce mírně zvednutý. Barva srsti je černá, hnědá nebo oranžová s bílými znaky. V barvě bílé může být stříkání. I srst smíšená je přípustná. Ideální výška psa je v kohoutku 53 cm. Fena má ideální výšku 50 cm. Váží v rozmezí 15 až 20 kilogramů, i když standard FCI neuvádí váhu přesně.
Klasifikace FCI
Stabyhoun – Frízský ohař je plemeno, které podle standardu FCI patří do skupiny VII. – Ohaři, přinašeči a slídiči, sekce 1 – Ohaři, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je STA, číslo standardu: 222/09.01.1999 Velká Británie, datum publikování původního standardu je 30.05.1989.
Základní péče o psa
Pravidelnou denní péči vyžaduje srst. Denně ji musíme kartáčovat. Protože je frízský ohař mimo psa společenského původem pes lovecký, vyžaduje pravidelnou fyzickou zátěž. Majitel by měl se svým kamarádem denně podnikat dlouhé procházky. Pes velice rád aportuje, proto mu uděláme radost, když mu tuto činnost umožníme.
Historie plemene frízský ohař
Frízský ohař vznikl křížením drentského koroptváře s franzouským a německým španělem. Byl vyšlechtěn v Holandsku v počátku 19. století. Původně byl vyšlechtěn jako pes lovecký. V dnešní době je však chován spíše jako domácí pes. Lovecká vášeň však domestikací nebyla potlačena. Frízský ohař je výborný lovec. V největší míře je chován v zemi jeho původu – Nizozemí.
VIDEA plemene stabyhound
Pro videa s plemenem stabyhound klikněte ZDE
- FCI
- Ohaři
- Využití
- Lovecká plemena
- Velikost
- Střední plemena
- Původ plemene
- Holandsko
- Výška v kohoutku
- 50 – 53 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 15 – 20 kg
- Věk
- 12 – 14 let
- Délka srsti
- střední
- Péče o srst
- pravidelná
- Vztah k dětem
- velmi dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- velmi dobrý
- Náročnost na výchovu
- nenáročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- jakékoliv
- Využití psa
- společník, lovecký
- Časová náročnost
- půl dne