(Erdelyi kopo)
Povaha plemene
Tito psi mají svůj samostatný úsudek, jsou velmi inteligentní a také iniciativní. Nejdůležitějším povahovým rysem sedmihradského honiče je ale neoblomná vytrvalost a nezlomitelný lovecký pud. Na druhé straně jsou zástupci tohoto plemene nesmírně přátelští, oddaní a jejich vztah k lidem, dětem, ale i ostatním psům je skvělý. Jeho výchova vyžaduje trochu trpělivosti, ale není vysloveně těžká. Výcvik sedmihradského honiče může stavět na vysoké inteligenci těchto psů, musí však být rovněž trpělivý a nikoli tvrdý.
Popis sedmihradského honiče
Psi plemene sedmihradský honič jsou vyšší nebo nižší, ale vždy silní psi atletického vzezření bez náznaku hrubosti a přílišné mohutnosti. Srst sedmihradského honiče je krátká a září vysokým leskem. Přípustné barvené variety plemene – vyšší typ těchto psů má základní černou barvu srsti ve spojení s tříslovými a někdy také bílými znaky. Nižší psi plemene mají základní barvu srsti červenohnědou s bílými znaky.
Kohoutková výška tohoto psa je buď v rozmezí 55 – 65 cm nebo v rozmezí 45 – 50 cm v závislosti na výškovém typu. Tělo sedmihradského honiče má čtvercový formát s rovnou hřbetní linií. Ocas je nasazený nízce, je dlouhý a psi tohoto plemene ho nosí ve vztyčené poloze. Končetiny jsou rovné a víceméně rovnoběžné. Hlava je spíše dlouhá a úzká, čenich má zcela rovný hřbet. Uši jsou poměrně krátké a svěšené, oči sedmihradského honiče jsou oválného tvaru a střední velikosti.
Základní péče o psa
Srst tohoto plemene není na údržbu náročná a je dosti hustá a silná, aby sedmihradský honič mohl pobývat venku. Podmínkou takového odchovu je ale dostatečný a pravidelný kontakt psa s jeho pánem a jeho rodinou. Základní součástí chovu tohoto plemene je ale větší než velké množství každodenního pohybu. Sedmihradský honič potřebuje opravdu dlouhé procházky s možností běhání, skákání nebo i plavání.
Sedmihradský honič potřebuje volný pohyb. Jeho lovecký instinkt však vždy zůstane silnější než pouto, které si k vám pes vytvoří. Proto je zároveň naprosto nezbytný dobrý výcvik a možnost volného pohybu pouze na místě, kde pes nemůže způsobit škodu.
Především z těchto důvodů je tento pes v Maďarsku – tedy v zemi svého původ – chován výhradně jako lovecký pes, sedmihradského honiče proto není možné doporučit jako běžného rodinného psa.
Historie plemene sedmihradský honič
Domovinou plemene Erdelyi kopo jsou Západní Karpaty a Transylvánské Alpy – této oblasti se často říká Sedmihradsko a dotud také jméno plemene v překladu – Sedmihradský honič.
Plemeno Erdelyi kopo se postupným šlechtěním vyčlenilo od původních ras žijících na tomto území – byli to psi honiči, lovci i obranáři. K tomuto cílenému šlechtění došlo na popud šlechty, která postrádala psy vhodné do skutečně složitého horského terénu. Hledala psy vytrvalé a velké pro lov medvědů, vlků a jelenů i psy menšího vzrůstu pro lov lišek a zajíců.
Výsledkem byly dvě variety plemene Erdelyi kopo – vysokonozí a nízkonozí psi. Chov tohoto plemene však během let téměř zanikl, naštěstí byl ale v roce 1968 obnoven.
VIDEA plemene sedmihradský honič
Pro videa s plemenem sedmihradský honič klikněte ZDE
- FCI
- Honiči a příbuzné typy
- Využití
- Lovecká plemena
- Velikost
- Střední plemena
- Původ plemene
- Maďarsko
- Výška v kohoutku
- 45 – 65 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 25 Kg
- Věk
- 12 let
- Délka srsti
- krátká
- Péče o srst
- nepravidelná
- Vztah k dětem
- velmi dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- velmi dobrý
- Náročnost na výchovu
- náročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- jakékoliv
- Využití psa
- lovecký
- Časová náročnost
- půl dne