Povaha plemene
Šarplaninec je ostražitý pes, energický, zodpovědný, samostatný, výborný hlídač, oddaný jen svému pánovi a jeho rodině. Je čistotný a má výbornou paměť. Šarplaninec je nedůvěřivý k cizím lidem a může snadno zaútočit. Avšak rodinu a známé lidi miluje. Poslouchá jen svého pána. Ale souboje s jinými psy nevyhledává. K životu potřebuje velký prostor, což je dáno jeho původem z pastvin, a proto není vhodný do bytu nebo do malé zahrádky. Vzhledem k domácímu prostředí šarplanince, kde se skoro nevyskytovala voda, nerad plave a bojí se hloubek. Není proto dobré nutit ho plavat.
Popis šarplaninského ovčáka
Výška Šarplanince v kohoutku u psů je 62 cm a u feny 58 cm. Váha je u psa 35 – 45 kg, u fen 30 – 40 kg. Čelo je mírně klenuté a zaoblené. Čenich je kratší nežli lebka. Oči mají mandlový tvar světle nebo tmavě hnědé barvy. Uši má přilehlé k hlavě ve tvaru písmene V, dosahující do výšky koutku oka. Středně dlouhý krk má Šarplaninec porostlý hustou srstí. Hrudník má hluboký. Dlouhý ocas je u kořene silný a ztenčuje se ke špičce. Šarplaninec má silné, svalnaté nohy. Barva jeho srsti je od bílé po černou.
Klasifikace FCI
Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Šarplaninec zařazen do skupiny II – pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 molossi, horští psi bez oficiálních zkoušek. Originální název plemene je Jugoslavenski Ovcarski Pas – Sarplaninac a zemí původu je Makedonie.
Základní péče o psa
Šarplaninec je náročný na výchovu. Potřebuje pevné vedení a výcvik, který mnohdy nebývá jednoduchý. Proto je důležité, aby majitel byl zároveň i zkušený kynolog. Šarplaninec rovněž vyžaduje denní vyčesávání srsti.
Historie plemene šarplaninec
Na přelomu našeho letopočtu, migrovali pastevci z Asie do Evropy i se zvířaty. Do pohoří Šarplanina, na území Makedonie, s sebou přivedli i psy, kteří jim hlídali stáda. Toto plemeno pojmenovali podle pohoří šarplaninec. Za původní plemeno se ale považuje Tibetská doga. Pastevci křížením různých psů vyšlechtili šarplanince. Existuje legenda, která vypráví o lovcích, kteří objevili opuštěná vlčata a ta, která pila jako psi si nechali, ostatní utratili. Ponechaná vlčata křížili s domácími psy a tak vzniklo plemeno šarplaninec. Tento pes je výborný hlídač, je oddaný svému pánovi a jeho rodině. Je nebojácný, inteligentní a odvážný. Dva tisíce let života šarplaninců v odloučené krajině skončilo za I. Světové války, kdy srbská armáda hledala vhodné plemeno psa podobného německému ovčáku. Objevení šarplanince bylo velmi šťastné řešení a dodnes jsou tito psi spolu s německými ovčáky služebními psy vojska. V roce 1956 byl registrován standard plemene šarplaninec. Do té doby byl registrován pod názvem illyrijský ovčák. Do 70. let 20. století byl přísný zákaz vývozu tohoto plemene za hranice bývalé Jugoslávie. Jugoslávci považovali šarplanince za své národní stříbro. V dnešní době se již šarplaninec rozšířil do Evropy i Ameriky.
VIDEA plemene šarplaninský ovčák
Pro videa s plemenem šarplaninský ovčák klikněte ZDE
- FCI
- Pinčové a knírači
- Využití
- Služební plemena
- Velikost
- Střední plemena
- Původ plemene
- Makedonie
- Výška v kohoutku
- 58 – 62 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 30 – 40 kg
- Věk
- 12 – 13 let
- Délka srsti
- dlouhá
- Péče o srst
- pravidelná
- Vztah k dětem
- dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- dobrý
- Náročnost na výchovu
- náročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- předměstí, venkov
- Využití psa
- společník, hlídací
- Časová náročnost
- půl dne