(Saarloos Wolfhound)

Povaha plemene

Saarlosův vlčák nezapře povahu svých předků. Vlčí povaha převažuje v jeho genech a má sklony k tuláctví a nevyrovnanému chování. Pes velmi lehce zdivočí, i když jeho povaha je zjemněna prvky genů německého ovčáka. Sklony k lovu mu však zůstaly a dodnes mu neunikne drobná zvěř. Je poslušný pouze, pokud chce on sám, jeho poslušnost si nemůžeme vynutit. K cizím lidem je Saarlosův vlčák nedůvěřivý a raději se dá na ústup. Tento pes není agresivní.

Popis Saarlosova vlčáka

Pes je podoben svému divokému předkovi – vlkovi. Stavbu těla má pevnou, silnou s dobře vyvinutými svaly. Je delší než vyšší. Hlava je podobna hlavě vlčí, měla by být v dobrém poměru k tělu. Oči jsou středně velké, šikmé, měly by být barvy žluté. Na barvě a posazení očí záleží, protože světlá barva právě budí dojem vlka. Uši má Saarlosův vlčák vztyčené a jemně zašpičatělé. Neměly by mít ostrou špičku. Jsou velice pohyblivé a vyjadřují náladu psa. Hřbet psa je rovný, silný a bedra jsou svalnatá. Hrudník není příliš mohutný, kazil by ráz vlčího plemene. Ocas je nesen ve tvaru šavle, je nasazen poměrně hluboko. Saarlosův vlčák mění srst dle ročního období. V zimě má hustou podsadu a kolem krku dobře viditelný límec. Barva srsti je vlkošedá ve všech odstínech, hnědá ve všech odstínech, světle krémová až bílá. Bílá barva je dnes již velice vzácná. Skvrny na srsti nejsou přípustné. Pes má v kohoutku přibližně 66 cm, fena 63,5 cm. Váhu má Saarlosův vlčák v rozmezí 36 až 41 kilogramů.

Klasifikace FCI

Saarlosův vlčák patří podle standardu FCI do skupiny I. – ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – ovčáci, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je SAV. Číslo standardu je 311 Nizozemí.

Základní péče o psa

Saarlosův vlčák potřebuje pravidelný pohyb ve velkém prostoru. Velký důraz je kladen na výchovu již ve věku štěněte, pozdější převýchova je velice obtížná, téměř nemožná. Tento pes však potřebuje pána klidného a mírného, rozhodně ne tvrdého, neústupného a dominantního. Nejlepších výsledků dosáhnete tím, že psa za jeho dobrou práci odměníte jeho oblíbeným pamlskem. Pes nemá rád změny, na které si velice špatně zvyká, ale trpělivou prací ho lze změnám naučit. Svému pánu je oddaný, je však dominantní a jeho vůle převládá nad vůlí svého pána. Je proto vhodné, aby už od útlého věku bylo štěně zvykáno na co největší počet lidí, chováno a mazleno.

Historie plemene Saarlosův vlčák

Saarlosův vlčák dostal název po nizozemském chovateli Leendertovi Saarloosovi, kterému se po dlouhém úskalí podařilo zkřížit německého ovčáka s vlkem. V minulosti bylo učiněno mnoho pokusů zkřížit psa s vlkem, i jmenovanému chovateli se křížení ze začátku nedařilo. Trpělivou prací však nakonec dosáhl svého cíle, i když plemeno bylo uznáno roku 1975 až po smrti tohoto chovatele.

VIDEA plemene Saarlosův vlčák

Pro videa s plemenem Saarlosův vlčák klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Holandsko
Výška v kohoutku
63,5 – 66 cm
Hmotnost v dospělosti
36 – 41 kg
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]