Povaha plemene
Pudl trpasličí stejně jako ostatní velikostní typy je velmi živý a energický. Má rád pohyb, a proto velice rád chodí na procházky, běhá a hraje si. Trpasličí pudl je přátelský a vždy věrný svému pánovi. Jeho výchova je snadná a výcvik postupuje rychle, jelikož je značně učenlivý, inteligentní a poslušný. Má elegantní a hrdý zjev, jeho chůze je ladná a okouzluje svým vznešeným postojem. Všechny vlastnosti z něj dělají příjemného společníka, který je vhodný jak pro rodinu s dětmi, tak pro staršího člověka. Stejně jako toy pudl má sklony k častějšímu štěkání.
Popis trpasličího pudla
Trpasličí pudl je svojí velikostí zařazen mezi pudla středního a toy. Jeho velikost se pohybuje od 28 cm do 35 cm. Trpasličí pudl musí představovat zmenšeného středního pudla a musí si pokud možno zachovat stejné proporce, nesmí vykazovat znaky zakrslosti (nanismu). Hmotnost by měla být kolem 5 kg. Má protáhlou, vznešenou hlavu přímých linií s mandlovýma očima. Nos je dobře vyvinutý a barva se odvíjí od barvy srsti. Uši jsou celkem dlouhé, na koncích zakulacené, přilehlé k tvářím. Má středně dlouhý, pevný krk. Jeho postava je téměř čtvercového formátu s krátkým hřbetem a hlubokým hrudníkem, má široká a svalnatá bedra. Jeho tělo je pokryto dlouhou kadeřavou, někdy šňůrovitou srstí, která byla vždy rozmanitým způsobem přistřihována. Existuje několik sestřihů např. „lví“ či „na ovečku“ apod. Srst je hustá, pevná, pružná a neustále dorůstá, vyžaduje tedy pravidelné stříhání. Barva srsti může být černá, hnědá, stříbrná, bílá, apricot (meruňková) nebo červená. Ocas je vysoko nasazený, svírající tupý úhel se hřbetem, krátí se. Nohy má rovné a svalnaté.
Klasifikace FCI
Podle Mezinárodní kynologické organizace FCI je pudl zařazen do skupiny 9 – společenská plemena a toy, sekce 2 – pudl.
Základní péče o psa
Trpasličí pudl je poslušný a přizpůsobivý, dokáže být skvělým domácím mazlíčkem a není tedy náročný na výchovu. Jediné, co žádá velikou péči, je jeho srst, o kterou se musíte pravidelně starat. I když tito psi nelínají a jejich srst roste neustále, musí se pravidelně vyčesávat, kartáčovat a také koupat a stříhat (každých šest až osm týdnů). Kartáčování se doporučuje začínat od delších a chlupatějších míst. Zanedbání péče o srst vede ke zplstění. Potřeba je také kontrolovat uši, jelikož by se zde mohly chlupy zachycovat spolu s ušním mazem a mohly by ucpat zvukovod. Pokud chystáte pudla na výstavu, vyžaduje úprava srsti odborníka se znalostmi a zkušenostmi. Menší pudli jako je trpasličí mohou trpět některými nemocemi nebo dědičnými zatíženími na rozdíl od největšího ze zástupců plemene – pudla královského. Ten bývá nejzdravější a dožívá se vysokého věku, ale není to pravidlem.
Historie plemene trpasličí pudl
Do jednotlivých velikostních druhů se začali pudli dělit ve 20. století. Pudl trpasličí byl uznán ve Velké Británii roku 1911. Lidé si tuto velikost pudla oblíbili v 50. letech. Pudl trpasličí si totiž zachoval kouzlo a eleganci pudla středního a navíc byl v přijatelnější menší podobě. Samotný pudl byl původně lovecký pes, v 19. století se začal užívat v cirkusovém prostředí. Později se z něj stal nejoblíbenější domácí společník.
VIDEA plemene pudl trpasličí
Pro videa s plemenem pudl trpasličí klikněte ZDE
- FCI
- Společenské a toy psi
- Využití
- Dekorativní psi
- Velikost
- Malá plemena
- Původ plemene
- Francie
- Výška v kohoutku
- 28 – 35 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 5 kg
- Věk
- 14 – 16 let
- Délka srsti
- dlouhá
- Péče o srst
- pravidelná
- Vztah k dětem
- velmi dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- dobrý
- Náročnost na výchovu
- nenáročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- jakékoliv
- Využití psa
- společník, pro seniory
- Časová náročnost
- minimálně 4 hodiny