(porti, Cao de agua Portugués, Portuguese Water Dog)

Povaha plemene

Portugalský vodní pes je přátelský, nadprůměrně inteligentní a pracovitý. Velmi se hodí do rodin s dětmi, které miluje, navíc je zcela nekonfliktní vůči ostatním zvířecím členům domácnosti. Portugalský vodní pes je poslušný a oddaný, ale dokáže být mazaný a velmi samostatný – má rád svobodu. Výchova vyžaduje důslednost a pevnou ruku, aby bylo jasné, kdo je pánem. Portugalský vodní pes má vynikající zrak a čich. Miluje vodu a s obrovskou radostí svému majiteli aportuje předměty. Je to všestranný pes vhodný pro sport (obratnost) i profesionální kynologii (obrana, stopování, lovecký, záchranářský výcvik). Díky láskyplnému vztahu k lidem je využíván také v canisterapii.

Popis portugalského vodního psa

Portugalský vodní pes je mohutný pes s inteligentním a milým výrazem. Psi měří v kohoutku 50 až 57 cm, optimum je 54 cm, fena 43 až 52 cm, optimum je 46 cm. Váží 19 až 25 kg, fena 16 až 22 kg. Dvě varianty srsti (curly coat – kudrnatá a wavy coat – vlnitá) se chovají dohromady. Srst je bez podsady a nelíná, takže porti je vhodný do rodin astmatiků a alergiků. Nejčastější barevné kombinace jsou černá, černo-bílá a hnědo-bílá. Je to zdravé plemeno, které se dožívá cca 12 až 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI je portugalský vodní pes zařazen do skupiny VIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 3 – Vodní psi, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je PVP. Původním využitím je to pomocník rybářům, dnes společník, hlídač a aportér.

Základní péče o psa

Portugalský vodní pes je plný energie a potřebuje ji nějak uplatnit. Pokud mu majitel není schopen zajistit dostatečné vyžití, postará se o zábavu sám, což může být velmi nevítané. Proto je pro něj ideální účast na sportovních trénincích a soutěžích (např. agility či flyball). Srst portugalského vodního psa vyžaduje pravidelné čištění a kartáčování. Je potřeba vytrhávat hustou srst ze zvukovodu. Pro výstavní účely je určen tzv. lví střih (jako u pudlů), kdy se ostříhá obličej a celá zadní polovina těla. V Americe je oblíbený tzv. retriever střih (working retriever clip), při němž se srst zkracuje rovnoměrně po celém těle.

Historie plemene portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes je dle některých pramenů praotcem všech vodních psů a retrívrů. Na území Portugalska se prý vyskytoval již před n.l. Jeho existence je ovšem písemně doložena až v 11. století n. l. Byl to užitečný pomocník rybářů a jejich rodin. Výborný plavec a potápěč asistoval při rybolovu, uvízlé a vyklouzlé ryby nosil do loďky, vytahoval sítě, předával zprávy, bránil rybáře a jeho rodinu před nepřáteli, zachraňoval tonoucí. Technický pokrok zapříčinil snížení jeho stavu – moderní způsoby rybolovu již tohoto šikovného pomocníka nepotřebovaly. Odliv přízně přežil díky loďařskému magnátu Vasco Bensaudovi, který ve 30. letech 20. století ve své stanici Algarbiorum shromáždil několik typických jedinců a definoval standard plemene, čímž položil základy jeho moderního chovu. Ve Spojených státech amerických se první portugalský vodní pes narodil v roce 1960. Díky přátelské povaze i nevšednímu vzezření si nalézal stále více příznivců, takže je dnes poměrně běžným plemenem s širokou chovatelskou základnou.

VIDEA plemene portugalský vodní pes

Pro videa s plemenem portugalský vodní pes klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Portugalsko
Výška v kohoutku
43 – 57 cm
Hmotnost v dospělosti
16 – 25 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]