Landseer

Povaha plemene

O velkých psech se říká, že bývají mírumilovnější a přátelštější, než malá plemena. Landseer není výjimkou, je to velice milé a společenské plemeno. Moc rádi se mazlí a skvěle vycházejí s dětmi, a to i s cizími. Charakteristickou vlastností je láska k vodě.

Je to vyrovnaný, samostatný a dostatečně sebevědomý pes. Zároveň je velice oddaný svému majiteli, je poddajný a dobře cvičitelný. Neprojevuje se agresivně, ani příliš neštěká, ale svoji rodinu a teritorium dokáže v případě ohrožení lehce ochránit.

Popis landseera

Pes měří v kohoutku 72 až 80 cm, fenka 67 až 72 cm. Ideální výška je dána standardem, váhu standard neuvádí, pohybuje se mezi 50 až 68 kg. Od pohledu by měl landseer vypadat jako vysoký, silný a vyvážený pes.

Základní barva je bílá, s černě zbarvenými fleky, tzv. plotnami. Čenich, límec, hrudník, končetiny a ocas musí být bílé. Srst by měla být hustá, dlouhá a rovná. Tolerují se určité barevné odchylky, například černé skvrnky v bílé. Dále je tolerováno lehké zvlnění srsti na zadní části těla.

Hlava je velká, bez kožních záhybů. Čumák a pysky musí být černé. Oči jsou hluboko zasazené, středně velké, hnědé barvy. Trojúhelníkové uši se svěšují podél hlavy. Nežádoucí je zakroucený ocas.

Klasifikace FCI

Číslo standardu je 226/11.3.1988/GB. Země původu je Německo/Švýcarsko. Podle standardu FCI patří Landseer do skupiny II. – Pinčové, knírači a molossoidní plemena, sekce č. 2 – Molossoidní plemena, horského typu, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v ČR je LS.

Základní péče o psa

Mladý landseer spotřebuje poměrně velké množství krmiva. Mělo by být kvalitní a vyvážené, protože růst těchto psů je rychlý a tělo dospělého psa musí být silné, dobře stavěné a osvalené.

Pro chov v bytě existují vhodnější plemena. Tito psi mají mnohem raději zimu, než vedro. Celoroční pobyt na zahradě jim vyhovuje, i když v domě se svými pány jsou samozřejmě také velice rádi. V současnosti je landseer chován i jako společník a společnost lidí je pro něj důležitá.

Nade vše milují vodu, letní měsíce jim zpříjemníte návštěvou jakékoli louže. Rádi se vrhnou do vody i v zimě, protože hustá a mastná srst s podsadou jen tak nepromokne. Pro plavání jsou přímo stvoření, jejich tlapy jsou pro to vybaveny silnými plovacími blánami. Jsou výbornými vodními záchranáři.

Landseera si s vlídným přístupem získáte snadno, ochotně se poddá, s výcvikem a poslušností nemá problémy. Pro téměř každé plemeno však platí, že při výchově a výcviku je důslednost jedním ze stěžejních pilířů úspěchu.

Historie plemene landseer

Landseer pochází z Anglie. Sloužil jako tažný a řeznický pes. S rybáři a osadníky se dostal na ostrov Newfoundland, kde spojením s místními psy získal své typické černo-bílé zbarvení, mohutnou tělesnou stavbu a lásku k vodě.

Jako samostatné plemeno vznikl landseer až v roce 1956, kdy ho uznala FCI. Do té doby byl (v USA a Kanadě stále ještě je) považován za typ novofundlandského psa. Svůj název získalo toto plemeno podle malíře Edwina Landseera, který svým obrazem „Významný člen lidské společnosti“ a dalšími zvýšil popularitu těchto psů.

I přes skvělou povahu a hezký exteriér je v ČR plemeno zatím málo rozšířené, ročně se u nás odchovají zhruba dva vrhy.

VIDEA plemene landseer

Pro videa s plemenem landseer klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
67 – 80 cm
Hmotnost v dospělosti
50 – 68
Věk
11 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]