Komondor

(Hungarian Sheepdog)

Povaha plemene

Tento samostatný, vyrovnaný, otužilý a k sobě tvrdý pes je ještě velmi svázán s přírodou. Jedná podle vlastního uvážení. Chovatelé o něm tvrdí, že má zvláštní schopnost rozeznat, zda má někdo špatné úmysly. Komondor brání své území a k cizím lidem je nedůvěřivý a odmítavý. Přesto není uštěkaný nebo agresivní. Je klidný a rozvážný a štěká jen tehdy, když brání své území. Osoby pravidelně přicházející do domu akceptuje. Tento pes svou rodinu bezvýhradně střeží. K dětem se chová snášenlivě a chrání je. Dobře vychovaný a zespolečenštělý Komondor vychází bez problémů s jinými psy i domácími zvířaty. Nesnese však, aby se k němu jiný pes choval dominantně.

Popis komondora

Psi měří v kohoutku alespoň 70 cm, feny 65 cm. Je však dobré když tuto míru přesahují. Horní hranice není stanovena. Hmotnost Komondora se pohybuje mezi 40-60 kg. Průměrná délka života je 12 let. Hlava je široká, stop je mírný. Čelisti jsou široké, zuby pravidelné, skus nůžkový. Oči jsou tmavě hnědé barvy. Středně velké, svěšené uši ve tvaru písmene U jsou posazeny vysoko. Tělo komondora je čtvercového tvaru. Hřbet je krátký a silně osvalený. Záda se mírně svažují. Nízko nasazený ocas je svěšený, špička směřuje vzhůru. Končetiny jsou rovné. Srst je nejnápadnějším znakem tohoto psa. Skládá se z dlouhých, hrubých krycích chlupů a jemných vlnatých, které mají sklon plstnatění. Vznikají tak dlouhé zplstnatělé provazce chlupů, které mají na různých částech těla odlišnou délku, která závisí na věku psa, kolem pátého roku života sahá až na zem. Barva srsti komondora je vždy bílá.

Klasifikace FCI

Komondor patří do skupiny 1. – Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.

Základní péče o psa

Srst komondorů se nečeše ani nekartáčuje. Štěňata se rodí se zvlněnou srstí, která jim postupně odrůstá, houstne a plstnatí. Aby nevznikaly velké zplstnatělé plotny, je třeba srst ručně protrhat a utvořit tím dlouhé šňůry. Takto upravená srst již nevyžaduje mnoho péče a má samočistící schopnost. Může zachytit nečistoty jako bláto a písek, které po uschnutí samy opadají. Nejvhodnější je komondora koupat v letních měsících, kdy srst rychle vysychá. Pokud je třeba psa vykoupat v zimním období, je nutné držet jej doma než dokonale proschne, což trvá i několik dní. Výchova musí být klidná a důsledná nikoli tvrdá, křikem a bitím u psa ničeho nedosáhnete. Komondor se považuje za přítele, ne za otroka. Psi, kteří mají k dispozici dostatečný prostor, se o pohyb postarají sami obchůzkami svého území. Nejsou to psi příliš aktivní a tím pádem nejsou vhodní jako sportovní psi. Je však možné s nimi skládat pracovní zkoušky nebo je cvičit na záchranářské či canisterapeutické psy. Díky své srsti, která je chrání před deštěm, větrem i mrazem jsou vhodní k celoročnímu držení venku.

Historie plemene komondor

Lze předpokládat , že tento největší z maďarským ovčáckých psů doprovázel kočovné kmeny přicházející z východu, když asi před 1000 lety osídlovaly dnešní Maďarsko. První zmínka o psu komondor pochází z roku 1544, ale až okolo roku 1910 byl ustanoven jako novodobé plemeno a začali se o něj kromě pastevců zajímat i chovatelé. Roku 1924 byl přijat první standard a roku 1954 bylo plemeno uznáno FCI. Jeho vynikající hlídací schopnost využili i v Severní Americe k ochraně ovcí před kojoty a pumami.

VIDEA plemene komondor

Pro videa s plemenem komondor klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Maďarsko
Výška v kohoutku
70 a více cm
Hmotnost v dospělosti
40 – 60 kg
Věk
12 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, canisterapie
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]