Knírač střední
Povaha plemene
Střední knírač je pes velmi živý, temperamentní a nebojácný. Vyniká značnou inteligencí a lze ho výborně vycvičit. Je také výborným sportovcem. Miluje jakýkoliv pohyb, hraní a běhání v lese či na zahradě. Lze jej vycvičit k aportování, a to jak ze země, tak z vody. Knírači se snášejí dobře s ostatními psy a domácími zvířaty. Velice dobře se chovají k dětem. Tento pes je oddaným a veselým společníkem, avšak pouze k vlastní rodině, vůči neznámým lidem je poněkud nedůvěřivý. Knírači jsou rychlí a učenliví žáci, ale někdy jsou poněkud tvrdohlaví. Má vysoce vyvinuté smyslové orgány, a proto je z něj výborný a ostražitý hlídač, který neštěká zbytečně.
Popis středního knírače
Tento středně velký pes kvadratického rázu měří v kohoutku 45-50 cm a jeho váha se pohybuje okolo 15 kg. Průměrná délka života je 12-14 let. Silná, dlouhá hlava se zužuje směrem od uší ke špičce čenichu. Čelisti jsou dlouhé a silné s nůžkovým skusem. Typickým znakem je hustý vous, který může dosahovat až k prsům. Uši tvaru V jsou částečně vztyčené a sklopené dopředu. Oči jsou středně velké, oválné a tmavé, nad nimi je husté obočí. Nos je dobře vyvinutý s velkými nosními dírkami a je vždy černé barvy. Krk je štíhlý a elegantně nesený, plynně přechází v silný směrem k ocasu se svažující hřbet. Ocas je vysoko nasazený a bývá kupírován, ale v dnešní době se od této úpravy upouští. Končetiny jsou rovné a osvalené. Srst středního knírače je hrubá, hustá, drátovitá, s hustou podsadou a přiléhajícími pesíky. Zbarvení je buď černé nebo pepř a sůl.
Klasifikace FCI
Střední knírač patří do skupiny 2. – Pinčové a knírači – molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena, sekce 1 – Pinčové a knírači (bez pracovní zkoušky).
Základní péče o psa
Knírače je nutno přibližně dvakrát do roka trimovat, nevýstavní psy můžeme stříhat strojkem. Pokud je to nutné, odstraňujte přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách a ze zvukovodu. Po každém krmení by mu měl být umyt a učesán vous. Na ubytování je střední knírač nenáročný, je možné ho chovat celoročně venku. Potřebuje velké množství pohybu, proto se spíše hodí pro sportovně založené majitele. Tyto psy je možné vycvičit jako psy služební, lavinové, asistenční a obranáře. Střední knírač má rád pohyb, plavání, běh vedle kola a hodí se pro flyball a cvičení obratnosti. Potřebuje důslednou výchovu, aby se předešlo pozdějším konfliktům – například s přivoláním psa nebo konfliktům s jinými psy.
Historie plemene knírač střední
Knírač se řadí mezi stará psí plemena a byl vyšlechtěn na dobytčích farmách v Německu v 15. století. Patří do rodiny pinčů a jeho hrubosrstý typ byl v roce 1917 přejmenován na knírače. Vyskytovali se však nejvíce právě ve střední velikosti. Je to původní plemeno, ze kterého se později vyvinuli malý a velký knírač. Byli to tzv. „stájoví psi“, kteří pozorně hlídali koně a hubili nežádoucí hlodavce ve stájích. Na utváření plemene se přičinili černí němečtí pudlové, šedí volšpicové a hrubosrstí pinčové. Cílený chov středního knírače začal v 19. století.
VIDEA plemene knírač střední
Pro videa s plemenem knírač střední klikněte ZDE
- FCI
- Pinčové a knírači
- Využití
- Služební plemena
- Velikost
- Střední plemena
- Původ plemene
- Německo
- Výška v kohoutku
- 45 – 50 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 14 – 20 kg
- Věk
- 13 – 15 let
- Délka srsti
- střední
- Péče o srst
- pravidelná
- Vztah k dětem
- dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- dobrý
- Náročnost na výchovu
- náročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- jakékoliv
- Využití psa
- společník, pro seniory
- Časová náročnost
- minimálně 4 hodiny
Obrázek z Wikipedia.org