Knírač malý

 

Povaha plemene

Malý knírač vyniká značnou pracovitostí, vytrvalostí, ale i samostatností. Vždy srší dobrou náladou a energií. V zásadě je to plemeno pracovní, využitelné ke služebním účelům. Velmi často je používán, díky dobrému čichu, k vyhledávání drog. Jsou velmi oblíbení jako psi společenští. Malý knírač je milý, učenlivý, veselý a přítulný společník celé rodiny.Velmi dobře vychází s dětmi i ostatními psy. Toto plemeno je méně hlučné a divoké než například teriéři. Agresivita a plachost jsou mu cizí, avšak na neznámý zvuk či podnět reaguje zapáleným štěkotem, proto je i tento malý knírač výborným hlídačem.

 

Popis malého knírače

Malý knírač dorůstá výšky 30 – 36 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 7 – 8 kg. Průměrná délka života je 13 let. Hlava je na pohled silná, pozvolna se zužuje od uší k černému nosu. Čenich je mohutný s hustým vousem. Středně velké oválné oči jsou černé nebo tmavohnědé barvy s hustým obočím a živým výrazem. Uši ve tvaru V jsou vysoko posazené a klopené dopředu. Tělo knírače je kvadratického rázu, což znamená, že výška v kohoutku odpovídá délce trupu. Hřbet se postupně svažuje k zadním nohám. Ocas je vysoko nasazený a ponechán přirozeně dlouhý. Donedávna se mohl kupírovat. Srst je tvrdá a drátovitá, na nohou a na hlavě delší. Na zbytku těla by měla být krátká. Zbarvení buď černé, černo-stříbrné, pepř a sůl nebo čistě bílé. U kníračů nesmí být spojováni rodiče různých barevných rázů.

 

Klasifikace FCI

Podle standardu FCI patří Knírač malý do skupiny 2. – Pinčové a knírači – molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena, sekce 1. – Pinčové a knírači (bez pracovní zkoušky).

 

Základní péče o psa

Malí knírači mají obrovské množství energie a potřebují dlouhé procházky a dostatek her. Neocenitelnou výhodou, že nelínají, pokud jsou pravidelně upravováni. Dlouho srst kolem očí a uší stříháme opatrně nůžkami. Srst knírači rychle dorůstá a je vhodné je nechat stříhat každých 12 týdnů. Pokud chcete se psem na výstavu, stříhat se nesmí, pouze trimovat. Stříhání srst zjemňuje. Po jídle se doporučuje psovi omýt vous, aby na něm nezůstávaly zbytky jídla. Tito psi jsou to rychlí a šikovní žáci. Je dobré střídat jejich výcvik s hrou. Malý knírač se hodí také pro sportovní majitele a zvládne agility i jiné psí sporty.

Historie plemene knírač malý

Knírači byli vyšlechtěni na dobytčích farmách v Německu v 15. století. Patří do rodiny pinčů a jeho hrubosrstý typ byl v roce 1917 přejmenován na knírače. Vyskytovali se však nejvíce ve střední velikosti. K vyšlechtění menších psů použili chovatelé opičího pinče a malého hladkosrstého pinče. Tito psi byli využívání jako psi vozků. Jejich úkolem byl lov krys a myší, které ve stájích ničili zásoby ovsa. Knírači se pro tuto práci se hodili mnohem lépe než hladkosrstí pinči, kteří neměli tak hrubou srst a vousy okolo čenichu, které je chránili před pokousáním. Museli také plnit úlohu hlídacího psa, protože krádeže koní byly na denním pořádku. Byli také velmi ceněni za svou milou povahu a přilnavost ke svému pánovi i jeho rodině. Jejich obliba velmi rostla. Dlouho dobu se však pinči a knírači nerozlišovali, jediným označením pro knírače byl „hrubosrstý pinč“.

VIDEA plemene knírač malý

Pro videa s plemenem knírač malý klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
30 – 35 cm
Hmotnost v dospělosti
4,5 – 7 kg
Věk
13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]