Kavkazský ovčák
(kavkazský pastevecký pes, kavkazský pastevec)
Povaha plemene
Kavkazský pastevecký pes je sebevědomý. Nesnese nespravedlnost. Je nezávislý a spoléhá jen sám na sebe. Je to odolný, vytrvalý a samostatný pes. Má bleskurychlé reakce a vlastní uvažování. Od přírody je ostrý a nedůvěřivý k cizím lidem. Jeho ostrost se nesmí nikdy dostat mimo kontrolu jeho pána. Proto je to pes pro zkušené chovatele, kteří mu zajistí dokonalý výcvik a pevnou ruku.
Vůči rodině je velmi citlivý a pozorný (pokud přístup rodiny k němu je správný). Svou rodinu má moc rád, ale potřebuje důslednou výchovu, s jasně danými pravidly a správně rozdělenou hierarchií v rodině. Kavkazský ovčák musí být správně socializován jinak bude na své okolí reagovat nepřiměřeně až agresivně. K socializaci musí docházet již v útlém věku štěněte.
Popis kavkazského pasteveckého psa
Tento pes má v kohoutku okolo 62 – 65 cm a dosahuje váhy až 70 kg. Průměrná délka života kavkazského pastevce je 10-11 let. Má masivní širokou lebku se silně vyvinutými lícemi a neznatelný stop. Nos je černé nebo tmavě hnědé barvy. Oči jsou tmavé, středně velké, oválného tvaru, poměrně hluboko vsazené. Uši jsou trojúhelníkové, vysoko nasazené a svěšené, ve své domovině jsou mu pro jeho bezpečnost krátce kupírovány. Chrup musí být silný a nůžkový. Krk není nesen příliš vysoko, je poměrně krátký a silný. Hřbet je rovný a velmi široký. Ocas je vysoko nasazený a srpovitý. Kupírovaný ocas je u pastevce přípustný. Srst je rovná, hustá, hrubá, se silně vyvinutou podsadou. Na hlavě a přední straně končetin je krátká a zcela přiléhavá. Na ostatních částech těla může být buď dlouhá s prodlouženou krycí srstí nebo naopak po celém těle krátká. Barva srsti je různá, přípustné jsou všechny odstíny plavé, slámově žlutá, rezavá, šedá i žíhaná. Zbarvení však může být i strakaté či tečkované.
Základní péče o psa
Velmi hustá podsada kavkazského pasteveckého psa zapříčiňuje intenzivní línání. V tomto období se uvolňuje opravdu velké množství srsti a je vhodné každodenní pročesávání. K česání srsti je zapotřebí hřeben s dostatečně dlouhými a ne příliš hustými zuby. Mimo období línání, které trvá jen několik málo týdnů, postačí překartáčování obyčejným kartáčem, asi jednou za 2 – 3 týdny. Velmi dobře snáší jakékoliv počasí. Kavkazský pastevecký pes se spokojí s obyčejnou boudou bez zateplení nebo s přístřeškem umístněným na suchém místě.
Historie plemene kavkazský ovčák
Toto respekt vzbuzující plemeno pochází z oblasti Kavkazu. Přímí předkové nejsou známi, ale přepokládá se jejich asijský původ. Jedná se o plemeno přírodní, ne cíleně vyšlechtěné. Tento pastevecký pes sloužil k obraně především stád ovcí a prokazatelně existuje již minimálně 600 let. K obraně stád byli využíváni pouze nejsilnější, nejodvážnější, nejostřejší, ba přímo nejagresivnější jedinci. Exteriér byl v chovu kavkazského pastevecké psa až druhořadý. V rusky mluvících zemích, v místech kde je toto plemeno ke střežení obrovských stád ovcí využíváno doposud, tato selekce nadále trvá. Do západní Evropy se tito psi dostali roku 1969, a to do bývalého NDR, kde byli využiti k ochraně státní hranice a zvláště pak podél berlínské zdi. Do Československa se kavkazský ovčák poprvé dostal roku 1980. První oficiální standard vznikl až v roce 1985.
VIDEA plemene kavkazský ovčák
Pro videa s plemenem kavkazský ovčák klikněte ZDE
- FCI
- Pinčové a knírači
- Využití
- Pastýřská plemena
- Velikost
- Velká plemena
- Původ plemene
- Kavkaz
- Výška v kohoutku
- 62 – 65 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 60 kg
- Věk
- 10 – 11 let
- Délka srsti
- dlouhá
- Péče o srst
- denní
- Vztah k dětem
- špatný
- Vztah k ost. zvířatum
- špatný
- Náročnost na výchovu
- velmi náročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- předměstí, venkov
- Využití psa
- služební, pastevecký
- Časová náročnost
- půl dne