Istrijský krátkosrstý honič

(Istarski Kratkodlaki Gonič, Istrian Short-haired Scent Hound)

Povaha plemene

Istrijský krátkosrstý honič je výborný honič, používaný hlavně na lov lišek a zajíců, nebo také pro dosled poraněné zvěře. Je to vynikající stopař, který umí pracovat velmi rychle a efektivně i v obtížném terénu. Jeho charakteristickým znakem je hluboký, zvučný hlas, kterým vytrvale hlásí a který je stejný jako u hrubosrstého honiče. Je to živý, energií nabitý a průbojný pes, který má ovšem klidnou a dobrosrdečnou povahu. Istrijský krátkosrstý honič je nejen lovecký pes, ale také skvělý a milý společník, závislý na svém pánovi. Je to také inteligentní pes, který se snadno a rychle učí.

Popis istrijského krátkosrstého honiče

Istrijský krátkosrstý honič je středně velký pes, jehož délka může přesahovat jeho výšku v kohoutku maximálně o 10%. Působí ušlechtilým a pružným dojmem. Jeho výška v kohoutku je 44 až 56 cm u psa a 48 cm u feny. Váha bývá od 14 do 20 kg, standard uvádí 18 kg.

Má asi 20 cm dlouhou hlavu, při pohledu shora protáhlou a úzkou s rovným nosním hřbetem. Čenich má otevřené nozdry a je černý, nebo tmavě hnědý. Čenichová partie je dlouhá, zuby silné s nůžkovým skusem, oči oválné s tmavými duhovkami a jasným pohledem, uši jemné, zavěšené nad linií očí. Krk má mírně klenutý, horní linie těla je mírně klesající, hřbet je široký, svalnatý a rovný, bedra spíše krátká. Hrudník má hluboký nejméně k loktům, žebra dobře klenutá. Obvod hrudníku je větší než kohoutková výška. Břicho má mírně vtažené. Ocas je nasazen vysoko a je štíhlý a mírně vzhůru prohnutý. Končetiny mají štíhlé kočičí tlapky.

Srst má istrijský krátkosrstý honič hustou, jemnou, hladkou a lesklou. Základní barva je sněhobílá s oranžovou hvězdou (skvrna na čele), oranžově stříkanýma ušima a jasně oranžovými plotnami na těle. Třetí barva je nepřípustná. V průměru se istrijský krátkosrstý honič dožívá kolem 12 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je istrijský krátkosrstý honič zařazen do skupiny VI. – Honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce 1.2 – střední honiči, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je IKH. Původním využitím to byl lovecký pes, honič pro lov lišek a zajíců, dnes lovecký pes a společník.

Základní péče o psa

Istrijský krátkosrstý honič má rád hodně pohybu, proto potřebuje dlouhé a pravidelné procházky a fyzickou námahu. Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči. Někdy se může objevovat částečná depigmentace nosní houby, pronesený hřbet, nebo příliš volné, či naopak vtažené břicho. To je spolu s dalšími vadami diskvalifikující.

Historie plemene istrijský krátkosrstý honič

Přesný původ tohoto plemene není zcela znám. Dochovalo se pouze pár jeho vyobrazení na starých freskách a obrazech a z toho se dá usuzovat, že istrijský krátkosrstý honič je pradávné původní plemeno. Je také možné, že jeho předky byli evropští lovečtí psi, někdy ve středověku křížení s fénickými chrty. Je populární hlavně na Istrijském poloostrově, ale také v sousedních zemích, a to pro svoje výjimečné lovecké schopnosti. Do plemenné knihy v Chorvatsku se začali zapisovat první jedinci v roce 1924, v roce 1949 bylo plemeno uznáno FCI a v roce 1973 byl ustaven první standard. Jeho nejbližším příbuzným je Istrijský hrubosrstý honič.


VIDEA plemene istrijský krátkosrstý honič

Pro videa s plemenem istrijský krátkosrstý honič klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Slovinsko
Výška v kohoutku
44 – 56 cm
Hmotnost v dospělosti
14 – 20
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]