Bíglové jsou původem loveckými psy, ovšem v dnešní době se hodí jako rodinní parťáci k dětem a k dalším členům smečky. Svého pána neradi opouští, špatně snášejí samotu.
Nejdříve pár zajímavostí:
- bígl (beagle) pochází ze Spojeného království, chovala ho už královna Alžběta I.
- patří do skupiny honičů a dříve se využíval zejména k lovu
- v dnešní době je bígl spíše rodinný a domácí pes
- má sklony k toulání
- dobře snáší různé teplotní podmínky
- je přátelský, přítulný a základní povely zvládá hravě
Vzhled a popis
Bígl má středně velkou hlavu s výraznou mozkovnou a dlouhými převislými uši. Čenich má v dospělosti černý, ale jako štěně se rodí s růžovým čenichem. Oči jsou poměrně velké a mohou mít tmavě hnědou barvu nebo také oříškovou. Pes má pevné a dobře stavěné tělo s klenutými žebry a širším hrudníkem. Končetiny jsou silné, kvůli dobrému skoku a běhu při lovení. Srst je krátká a hrubá s hustě jemnou podsadou do nepříznivého počasí. Bíglové se vyskytují nejčastěji v barvě trikolor, což je kombinace hnědé, černé a bílé. Dále není výjimkou vidět i zbarveni bicolor, kombinace bílé a hnědé barvy. Platí pravidlo, že ať už je zbarvení bígla jakékoliv, špička ocasu by měla být vždy bílá.
Výška bíglů se pohybuje od 33 do 40 cm a váha by neměla překročit 20 kg. Pokud najdou v domě spíž, mají tendenci se přežírat a to může vést k obezitě.
Povaha bíglů
Bíglové byli vychováni ve velkých smečkách, tudíž jsou to přátelští a inteligentní tvorové, kteří milují a dokonce vyžadují společnost. Ať už společnost psů či lidí. Bígl je vhodný především jako rodinný parťák, díky jeho uzpůsobené stavbě těla a husté podsadě, může pes přebývat klidně i na zahradě, kde mu postačí zateplená bouda nebo kotec. Ovšem takový bígl by měl mít na zahradě parťáka nebo bude strádat. Pokud bude mít dostatek denního pohybu, může bydlet i v bytě.
Bíglové vyžadují společnost, platí pravidlo čím větší, tím lepší. Pokud ho necháte dlouhé hodiny o samotě, tak začne vymýšlet různé lumpárny. Mezi to patří například štěkání, kousání věcí a útěky z domu.
Bígl je od přírody učenlivé, chytré a činorodé plemeno. Z toho vyplývá, že základní povely by se měl učit už od štěněte, aby si je pejsek mohl co nejrychleji osvojit. Ovšem není to pes s kterým byste mohli docházet na klasický cvičák jako se služebním psem, nemá rád drilování a neustálé opakování cviků poslušnosti. Mnohem více s ním dovedete s metodou hry a pamlskem tak, aby to psa bavilo. Pak bude bígl zvládat povely levou zadní.
Bíglové jsou od přírody loveckými psy, po staletí chovanými pro práci honiče. Pokud se půjdete s vaším pejskem projít a pes chytí stopu zvěře, často tak zapomene na jeho slušné vychování a přivolání. Ovšem pokud zjistí, že jste se vzdálili, vrátí se ihned k vám. Se štěnětem se doporučuje chodit na procházky s vodítkem, jinak se může zatoulat, tím jsou bíglové přece jen velmi známí.
Zdraví a péče
Bígl je zdraví a robustní plemeno, které bylo vyšlechtěno k tomu, aby zvládalo i nepříznivé teplotní podmínky. Bohužel stejně jako různá jiná plemena mohou být náchylní na nemoci kloubů, mezi ně patří třeba dysplazie kyčelního kloubu. Dále glaukom (zelený zákal) nebo epilepsie. Těmto nemocem určitě zamezíte, když si pořídíte bígla z chovné stanice, kde jsou pejsci pravidelně testováni proti různým nemocem. Zároveň budete mít jistotu, že nebudete kupovat štěně s povahovými výchylkami mezi které může patřit bázlivost, agrese či deprese.