Hovavart

(Hovawart)

Povaha plemene

Dobromyslný, vyrovnaný, veselý, hravý, tvrdý sám k sobě, svéhlavý, klidný, inteligentní, věrný, přítulný, ostražitý, ochranitelský a pozorný pes, dobrý hlídač. Má dobrý čich, proto je velice vhodný jako stopovací, lavinový, hlídací a obranářský pes. Pokud se již v ranném věku seznámí s kočkami a jinými domácími zvířaty, vychází s nimi i v pozdějším věku velmi dobře. S dětmi vychází bezproblémově, protože je velmi trpělivý. K cizím lidem a návštěvám se chová rezervovaně.

Popis hovawarta

Velikost psů v kohoutku se pohybuje od 63 do 70 cm, feny měří 58 až 65 cm. Váhová tolerance je od 25 do 40 kg. Lebka je silná se širokým vyklenutým čelem. Stop je výrazný. Čenich je vždy černý, přípustné jsou světlé skvrnky, nozdry jsou dobře vyvinuté a rozevřené. Tlama je silná, směrem k čenichu se mírně zužuje. Pysky pevně přiléhají a překrývají silný chrup s nůžkovým vzorcem, výstavní hovawart musí mít vždy všech 42 zubů, zuby jsou zasazeny kolmo k čelisti, povolen je i klešťový skus.

Uši hovawarta jsou volně přiléhající, mají trojúhelníkový tvar, jsou posazené vysoko a poměrně daleko od sebe. V klidu visí volně podél lebky.

Hrudní končetiny jsou silné a rovné. Ramena jsou silně osvalená. Ocas musí být hustě osrstěný, svou délkou dosahuje až k hleznům, nikdy ne až k zemi. Nesen může být vysoko, prohnutý nad hřbetem, nebo svěšený.

Tlapky na předních i zadních končetinách jsou velmi silné a kompaktní. Prsty má hovavart klenuté a těsně přilehlé, paspárky by měli být odstraněny (pozor, jsou země, kde je to zákonem zakázáno). U tmavých psů musí být drápky černé, u světlých, mohou být pigmentované.

Srst je hustá, dlouhá a pevná, těsně přiléhající a mírně zvlněná. Podsadu má hovawart slabou. Zlatočerná barva (černá s odznaky) je černá a velmi lesklá se středně plavými znaky. Černá barva je lesklá, drobné bílé znaky na hrudi, prstech a špičce ocasu jsou povolené. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek musí být černé.

Plavá barva je lesklá, směrem ke končetinám a břichu přechází ve světlejší odstín. Drobné bílé znaky na hrudi, prstech a špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek musí být černé.

Klasifikace FCI

Podle standardu FCI patří hovawart do II. skupiny – Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 Molossi, horští psi (bez pracovních zkoušek). Oficiální zkratka v České republice je HW. Číslo standardu je 190 (Německo).

Základní péče o psa

Srst hovavarta nevyžaduje příliš péče, stačí jí občasné česání a kartáčování, aby se odstranily odumřelé chlupy. Drápy je třeba udržovat krátké.

Historie plemene hovavart

Ve středověku byl hovawart chován jako hlídací pes v selských staveních. Tím vznikl i jeho název, hovawart – stráž domu. Později byl Hovawart křížen s Leonbergrem a Novofunlandem, v dnešní době je toto plemeno oblíbené zejména v Německu a ve Velké Británii.

VIDEA plemene hovawart

Pro videa s plemenem hovawart klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
58 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti
30 – 40 kg
Věk
11 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]