Field španěl
Povaha plemene
Toto plemeno je mírné, přítulné a inteligentní. Venku je field španěl temperamentní a hravý pes. Doma se však chová zpravidla klidně. Má vynikající čich a vyvinutý lovecký instinkt. V rodině má sklon se upírat na jednu osobu. Potřebuje kontakt s lidmi, při držení v kotci se stává neurotickým. I když většina psů štěká, děje-li se něco nezvyklého, field španěl není hlídací pes ani obranář. Field španěl je společenský pes a s každým vychází dobře. K dětem je dobromyslný a rád si s nimi hraje. Pokud jsou ovšem jejich hry divoké, v klidu odejde a stáhne se do ústraní. Pokud se jako štěně seznámí s kočkami a jinými zvířaty, později s nimi nemá žádný problém. S jinými psy vychází dobře.
Popis field španěla
Field španěl dorůstá výšky okolo 46 cm v kohoutku a dosahuje váhy 18 – 23 kg. Průměrná délka života je 12 – 13 let. Hlava musí působit vznešeně, dobře vyvinutá lebka má zřetelný týlní hrbol a vyklenuté nadočnicové oblouky. Dlouhá tlama nesmí být špičatá ani hranatá, skus má nůžkový. Široké, středně dlouhé uši jsou nasazeny nízko a přiléhají k hlavě. Mandlové oči mají oříškovou barvu. Field španěl je dobře stavěný pes se silným, svalnatým hřbetem a bedry. Krk má dlouhý, silný a svalnatý. Ocas je nasazen pod rovinou hřbetu a je nošen taktéž pod ní. Srst je dlouhá, hladká a přiléhá k tělu. Má vysoký lesk a jemnou, hedvábnou strukturu, nesmí být kadeřavá, drátovitá nebo krátká. Barva je čistě černá, játrově hnědá, žlutohnědá, mahagonově červená nebo tzv. roan (šedočervená).
Klasifikace FCI
Field španěl patří podle klasifikace FCI do skupiny 8 – Retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 2 – Slídíči.
Základní péče o psa
Srst field španěla se trimuje čtyřikrát do roka. Kromě této úpravy je nutné srst pravidelně kartáčovat. Pravidelně odstřihávejte srst okolo zvukovodů, aby se předešlo možným zánětům. Výchova field španěla není složitá, pes velmi dobře reaguje na změnu intonace hlasu a rychle se učí. Tvrdá slova a dril ničí jeho jemnou povahu a posiluje skony k svéhlavosti. Co se týče pohybu je field španěl přizpůsobivý, ale přece jen je to lovecké plemeno a pohyb vyžaduje. Nejlépe mu bude ve sportovně založené rodině. Pokud je chován na zahradě, musí být dobře oplocena, protože jeho vyvinutý čich jej často láká k procházkám na vlastní pěst. Může být lovecky veden.
Historie plemene field španěl
Field španěl vznikl v 19. století ve Velké Británii. Původně byl považován za variantu kokršpaněla, ale v roce 1892 byl však uznán jako samostatné plemeno. Šlechtění však vedlo k úpadku jeho pracovních schopností, protože šlechtitelé se snažili, aby měl dlouhý hřbet a krátké nohy s pevnými kostmi. Tímto šlechtěním ztratil své předpoklady pro práci na polích. Ke konci 2. světové války téměř vyhynul. K obnovení chovu došlo v 60. letech a použiti byli angličtí kokři a špringlšpanělé. Jeho původním posláním bylo aportování kořisti, dnes je spíše rodinným společníkem. Field španěl se příliš nevyskytuje, a to ani ve své rodné zemi. V České republice je okolo 10 jedinců tohoto plemene.
VIDEA plemene field španěl
Pro videa s plemenem field španěl klikněte ZDE
- FCI
- Retrívři a vodní psi
- Využití
- Lovecká plemena
- Velikost
- Střední plemena
- Původ plemene
- Velká Británie
- Výška v kohoutku
- 46 cm
- Hmotnost v dospělosti
- 18 – 25 kg
- Věk
- 12 – 13 let
- Délka srsti
- střední
- Péče o srst
- pravidelná
- Vztah k dětem
- velmi dobrý
- Vztah k ost. zvířatum
- velmi dobrý
- Náročnost na výchovu
- nenáročný
- Náročnost na pohyb
- náročný
- Vhodné prostředí
- jakékoliv
- Využití psa
- společník, lovecký
- Časová náročnost
- minimálně 4 hodiny