Chorvatský ovčák

Povaha plemene

Protože plemeno bylo původně pracovní a pastýřské, jedná se v případě chorvatského ovčáka o velice pracovitého psa, naprosto vynikajícího strážce a ochránce. V rámci svých aktivit se dokáže zcela samostatně rozhodovat a přijímat samostatná řešení vzniklých situací. Je velice učenlivý a v případě, že je vychováván v rodině a je dostatečně socializován, stává se chorvatský ovčák skvělým rodinným společníkem. Jeho včasná výchova a výcvik je nutný.

Ostatní zvířata snáší jako původně pastevecký pes velmi dobře, jeho vztah k dalším a neznámým psům se odvíjí od jeho výchovy, vedení a výcviku.

Popis chorvatského ovčáka

Tělo chorvatského ovčáka má dokonale kompaktní tvar, působí silným dojmem, ale není ani těžký, ani hrubý. Zaujme svou pružností a čilou reakcí. Srst chorvatského ovčáka je střední délky ( zhruba 8 – 13 cm ), je hustá, vlnitá a místy může být až kudrnatá. Přípustné jsou tyto barevné variety: černá barva a barva tzv. pepř a sůl. Na hrudníku jsou povoleny menší bílé znaky.

Kohoutková výška není rozlišena na výšku psů a fen a pohybuje se v ideálním rozmezí 40,5 – 53 cm. Tělo chorvatského ovčáka má jen velmi mírně obdélníkový tvar, hřbet je rovný a mírně se svažuje směrem k ocasu. Hrudní koš je přiměřeně hluboký, bedra nejsou nijak zvlášť zúžena a vtažena. Ocas může být od narození krátký, může být ale i delší, dříve se běžně kupíroval. Končetiny jsou přiměřeně osvalené. Hlava chorvatského ovčáka je typicky „ovčácká“, lebka má delší tvar s výrazně se zužujícím čenichem, který má zcela špičatý charakter. Uši jsou vztyčené, trojúhelníkové a značně široké. Oči má chorvatský ovčák mandlového tvaru, v barvě černé, nebo kaštanově hnědé.

Základní péče o psa

Péče o srst je zcela nenáročná, postačí občasné česání a prokartáčování, zejména v období línání. Chorvatský ovčák by měl mít, i pokud je chován jako rodinný pes, dostatek pohybu, který mu nejlépe zabezpečí rozsáhlá zahrada, pravidelné procházky a občasné skotačení. Dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v potaz je geneticky daná potřeba psa pracovat. Z toho důvodu je dobré zajistit chorvatskému ovčákovi sportovní vyžití, nebo jakékoliv i amatérsky provozované pohybově-pracovní vyžití spočívající v plnění příkazů.

Protože je chorvatský ovčák poměrně snadno ovladatelný a učenlivý, navíc vyniká mimořádně dobrým čichem, zcela jistě najde své uplatnění jako stopař.

Jeho chování k malým dětem je obdivuhodné a jeho odvaha a nenáročnost činí z chorvatského ovčáka dokonalého rodinného psa s možností různých společných, sportovních aktivit.

Historie plemene chorvatský ovčák

Plemeno chorvatského ovčáka nebylo nijak plánovitě šlechtěno, ale vzniklo spíše náhodným pářením místně příslušných ovčáckých plemen. Jeho předkové se do Chorvatska dostali z různých částí Balkánu, možná také z Řecka a Turecka. I dnes je chorvatský ovčák nejvíce rozšířen v Chorvatsku, ve Slovinsku a v oblastech, které hraničí s Maďarskem.

VIDEA plemene chorvatský ovčák

Pro videa s plemenem chorvatský ovčák klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Chorvatsko
Výška v kohoutku
40 – 53 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]