Chodský pes

Povaha plemene

Tento druh psa je značně temperamentní, což ale není možné zaměňovat se zbrklostí. Chodský pes je aktivní, dobře cvičitelný a poměrně snadno ovladatelný pes. Jeho další velice oceňovanou vlastností je skromnost. Vyniká také otužilostí, proto je možné chovat jej celoročně ve venkovním výběhu (má-li k dispozici zateplenou boudu). Důležité ale je, že pes nesmí být ponechán zcela sám sobě.

Jeho vztah k rodině se zcela odvíjí od způsobu výchovy, socializace a výcviku. Pokud je mu dopřáno žít v rodinném zázemí, je chodský pes oddaným rodinným příslušníkem s dobrým vztahem ke starším dětem.

Popis chodského psa

Chodský pes je typický středně velký ovčácký pes. Srst chodského psa je dlouhá s hustou podsadou, pouze v obličejové partii, na hraně ušních boltců a na přední straně nohou je krátká. Povoleno je zbarvení zvané black and tan – tedy černo – tříslové barvy.

Kohoutková výška psů je stanovena na nejméně 51 cm, u fen odpovídá minimální výšce 48 cm. Tělo tohoto psa má jednoznačně obdélníkový charakter, hrudník je spíše oválný a přiměřeně hluboký. Hřbet je pevný a rovný, bedra jsou krátká a slabiny jsou silně vtaženy. Ocas chodského psa je dlouhý, u kořene značně široký a postupně se zužuje do špičky. Je nošen svisle, ale v případě vzrušení se zdvihá až nad úroveň hřbetu. Končetiny má chodský pes rovné, silné stavby s dobře viditelnou svalovou hmotou. Uši jsou vysoko nasazené,vzpřímené a dodávají typický vzhled. Oči mají tvar mandlí a jsou tmavě hnědé.

Základní péče

Chodský pes je znám svou nenáročností, která se projevuje i v péči o srst. Na místě je běžná, časově nenáročná péče sestávající z občasného pročesání a kartáčování, které je nutné zvláště v období línání psa. Chodský pes patří mezi otužilá plemena, jeho sklon k nemocem je malý, vyjímku mohou tvořit kloubní onemocnění. Je proto dobré, když může žít celoročně venku, ale s možností ochrany před zvláštní a dlouhotrvající nepřízní počasí. Tento pes se hodí pro výcvik a pracovní zaměření.

Toto plemeno je velice často chováno jako pracovní, protože jeho povaha je k tomu účelu ideální. Pokud je ale chodský pes chován jako společenské plemeno a rodinný pes, je nutné najít nějaký náhradní program, který by psu zajistil smysluplnou činnost. Zcela samozřejmě se nabízí sportovní kynologický výcvik, ale i některé další sportovní disciplíny. Pokud nemá chodský pes takovéto aktivity zajištěny, hrozí, že si vyhledá jiné, méně příhodné a pro majitele možná i destruktivní. Za příhodnou péči a starostlivost se odvděčí jako velmi příjemný rodinný společník a nadmíru ostražitý hlídač.

Historie plemene chodský pes

Vznik plemene chodského psa je rozhodně zajímavý. Stojí za ním záměr navázat na někdejší tradici starých chodských ovčáckých psů tak, jak je známe z různých vyobrazení, zejména pak ze slavných obrazů Mikoláše Alše a z knih od Aloise Jiráska. Aby toho mohlo být dosaženo, byli zpočátku vybrání různí psi, jejichž majitelé reagovali na výzvu a fotografie otištěné v kynologickém časopise. Po nějaké době se podařilo ustanovit uznávaný standard, čímž vzniklo původně české plemeno chodského psa.

VIDEA plemene chodský pes

Pro videa s plemenem chodský pes klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Československo
Výška v kohoutku
48 – 56 cm
Hmotnost v dospělosti
16 – 25 kg
Věk
12 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, canisterapie
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 2.5]