Bernský honič

Povaha plemene

Bernský honič patří mezi lovecká plemena, která se dnes musí přizpůsobovat moderní době. Jejich původně lovecké zaměření se stává překážkou pro plynulý přechod mezi tzv. společenská plemena. Bernský honič je navzdory vývoji situace jeho plemene i nadále živým, vášnivým lovcem. Současně ale o něm lze říci, že v rodině se bernský honič chová jako věrný, přítulný a milý pes.

Popis bernského honiče

Bernský honič je pes střední výšky s ušlechtilou a silnou stavbou těla. Srst bernského honiče je vždy krátká, hustá a velmi příjemně jemná, zvláště na hlavě a uších.

Uznávané barevné variety plemene:

  • Bernský honič – bílá v kombinaci s černou a pálenou, může se vyskytovat v hrubosrsté varietě
  • Jurský honič – tříslová černou a pálenou
  • Luzernský honič – modrá barva,silně skvrnitá v převážně černé barvě,světle až intenzivně pálená
  • Schwyzský honič – bílá v kombinaci s oranžovou barvou

Kohoutková výška plemene je u psů 49 cm minimálně, u fen je to nejméně 47 cm. Tělo bernského honiče převažuje svou délkou kohoutkovou výšku velmi výrazným rozdílem.

Hřbet je rovný, hrudník je silný, ale nízký. Celková stavba těla je spíše štíhlá, ale svědčí o síle a vytrvalosti plemene. Končetiny jsou krátké a přiměřeně silné. Hlava bernského honiče je suchého tvaru s dlouhým čenichem. Bernský honič má velmi dlouhé, svěšené uši a kulaté tmavé oči živého výrazu. Toto plemeno se v průměru dožívá 11 až 13 let.

Základní péče o psa

Kromě hrubosrsté variety bernského honiče (její výskyt není příliš častý), nevyžaduje krátká srst tohoto plemene náročnější péči, plně postačí základní, běžná péče o srst psa. Výchova bernského honiče není v samém základu obtížná, protože tito psi patří mezi celkem snadno ovladatelná plemena.

Nebýt dlouhé lovecké historie, stali by se bernští honiči poměrně snadno domácími mazlíčky. Jejich situace je ale touto minulostí bohužel ztížená. Bernský honič chovaný jako společenský pes nedokáže sám anulovat své lovecké sklony, proto je na jeho majiteli, aby tyto sklony ve snesitelné míře podpořil psím sportem nebo jinou příhodnou aktivitou. S civilizací jen těžko slučitelnou část loveckých vášní bernského honiče je nutné trpělivě, ale důsledně potlačovat. Přesto se bernský honič nikdy nebude hodit pro městský odchov a pro zcela nesportovně založené zájemce o tohoto psa.

Historie plemene bernský honič

Toto starobylé honičské plemeno se ve Švýcarsku vyskytovalo pravděpodobně již v dobách starých Římanů – tak o tom alespoň vypovídají nejrůznější umělecká díla té doby. Hlavním úkolem bernských honičů bylo doprovázet pěší lovce divoké zvěře. Mezi jejich předky patří zřejmě jezevčíci nebo zakrslá štěňata honičů. Toto plemeno se vyskytuje v několika uznávaných varietách, ze zcela praktických důvodů však v nedávné době povolila Mezinárodní kynologická organizace (FCI) vzájemné křížení z důvodů zachování plemene bernských honičů.

VIDEA plemene bernský honič

Pro videa s plemenem bernský honič klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Švýcarsko
Výška v kohoutku
49 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
neuvádí se
Věk
11 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]