Povaha plemene

Vestfálský jezevčíkovitý honič se vyznačuje živou a veselou povahou. Je to plemeno vyrovnané, sebejisté a během práce prokazuje velkou odvahu a výdrž. Doma je klidný a přítulný. Tento pes je rád v blízkosti svého pána, kterému je velmi věrný. Nikdy se však nechová otrocky. Vždy si zachová svou nezávislost a do jisté míry i svéhlavost. Pokud je odmalička ve společnosti koček a jiných zvířat, nečiní mu soužití s nimi žádný problém. Vztah k jiným psům je vynikající a může žít i v početné smečce. S dětmi si rozumí výborně, je k nim velmi tolerantní. K lidem se vestfálský jezevčíkovitý honič chová přátelsky. Dokáže dobře zastat roli hlídače. Má velmi dobře vyvinutý čich a lovecký instinkt.

Popis vestfálského jezevčíkovitého honiče

Vestfálský jezevčíkovitý honič dorůstá výšky 30 – 38 cm. Průměrná délka života je 12- 13 let. Dlouhá, úzká hlava se směrem k čenichu postupně zužuje. Uši jsou asi 12 cm dlouhé, svěšené a přiléhají těsně k hlavě. Oči jsou mandlového tvaru a jejich barva je hnědá. Čelisti má silné, skus nůžkový nebo klešťový. Krk je krátký a velmi masivní. Klenutý hřbet za lopatkami mírně klesá. Bedra jsou široká a silná, záď se svažuje. Ocas nasazený v úrovni hřbetu je dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. Končetiny jsou rovné a kolmé k tělu. Krátká srst je mimořádně hustá a hrubá. Barva je většinou trikolórní, ale může být i červená s bílými znaky.

Klasifikace FCI

Vestfálský jezevčíkovitý honič patří do skupiny 6 – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1 – Honiči.

Základní péče o psa

Péče o srst není nijak náročná. Stačí ji jednou týdně vykartáčovat. V období línaní poslouží k odstranění chlupů masážní gumová rukavice. Drápy udržujte krátké. Výchova zpravidla není náročná, vestfálský jezevčíkovitý honič je plemeno značně samostatné a bylo vyšlechtěno k samostatnému slídění a sledování zvěře. Při této práci se vzdaluje od svého pána a jedná podle vlastního uvážení. Je dobré zvládnout především povel „ke mně!“. Tento pes vyžaduje mnoho pohybu, má rád dlouhé procházky lesem. Vestfálský jezevčíkovitý honič se hodí spíše pro majitele, kteří mu poskytnou vyžití při lovu nebo barvářské práci. Může být chován jako rodinný společník, ale opět by měl mít dostatečné vyžití.

Historie plemene vestfálský jezevčíkovitý honič

Vestfálský jezevčíkovitý honič pochází z Německa. Své jméno dostal roku 1886, ale podobní krátkonozí honiči jsou vyobrazeni na mnoha malbách z dob Karla Velikého (kolem roku 800). Vznikl křížením vysokonohých honičů s jezevčíky. K jeho přímým příbuzným patří německý honič, jehož je dá se říct krátkonohou variantou. Cílený chov začal v 80. letech 20. století. Standard byl sepsán roku 1987. Původně se plemeno využívalo k vyslídění a hlasitému pronásledování lišek a zajíců. Dnes se nasazuje při lovu černé zvěře a používá se především k barvářské práci.


VIDEA plemene vestfálský jezevčíkovitý honič

Pro videa s plemenem vestfálský jezevčíkovitý honič klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
30 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
10 Kg
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny

Fotografie: By Volbu1 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6538242

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]