(Motýlek, můra, phaléne)

Povaha plemene

Papillon neboli malý kontinentální španěl je ideální společenský pes, který je velice vázán na své pány. Má živou, zvídavou povahu a je to velmi dobrý hlídač. Je citlivý, mazlivý a špatně snáší samotu. Papillon je velmi inteligentní, učenlivý a snadno vycvičitelný. Dobře se snáší s dětmi i dalšími psy. Je jemný a sebevědomý, nemá proto rád hrubé zacházení a zbytečnou přísnost. Většinou ji ale ani nepotřebuje – zbytečně neštěká, nekouše a vzhledem k tomu, že po generace vyrůstal v luxusním prostředí paláců, umí se dodnes pohybovat elegantně a neničí nic kolem sebe. Velice dobře reaguje na pozitivní podněty. Má veselou a hravou povahu, rychle si získá lásku všech okolo. Papillon je přizpůsobivý pes, vyhovovat může jak aktivnímu majiteli, tak seniorovi. Má rád pohyb, ale rád si i zalenoší. Je oddaný své rodině. Svou povahou je vhodný pro agility i canisterapii.

Popis malého kontinentálního španěla

Papillon je malý elegantní pes, který se krásně vyjímal jako doplněk nádherných žen na plátnech umělců. Stavbu těla má souměrnou, mírně obdélníkového tvaru. Jeho tělo je jen o něco málo delší než jeho výška. V kohoutku měří kolem 28 cm, váží do 2,5 kg, jeho robustnější varianta může dosahovat váhy až 5 kg. Má široký hrudník a mírně vtažené břicho. Za elegantní pohyb vděčí pevným, štíhlým končetinám se zaječími tlapkami. Ocas má vysoko posazený a osrstěný. Má souměrnou hlavu s jemným štíhlým čumákem a velkýma hnědýma očima, které ale nejsou vypoulené. Své jméno získal podle charakteristických uší připomínajících motýlí křídla. Podle nich se také rozděluje na dva druhy: papillon – má uši vzpřímené, široce rozevřené, směřující do stran; phaléne (můra) – má uši převislé. Obě varianty je mají porostlé jemnou dlouhou srstí. Malý kontinentální španěl se může pochlubit nádhernou, dlouhou, lesklou srstí, o něco delší na krku, kde mu vytváří límec a náprsenku, na zadních končetinách kalhotky. Barvu může mít jakoukoli, ale vždy je nutný bílý základ. Průměrná délka jeho života je 13 – 15 let.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je malý kontinentální španělpapillon – zařazen do skupiny 9 – Společenští a doprovodní psi, sekce 9 – kontinentální trpasličí španělé. Zkratka pro ČR je PAP. Původní využití – společenský psík.

Základní péče o psa

Malý kontinentální španěl, papillon, je poměrně nenáročné plemeno. I přes svou křehkou vizáž, je odolný a vydrží i dlouhé procházky. Údržba jeho nádherné srsti také není složitá – stačí jej jednou až dvakrát za týden vykartáčovat, během línání častěji. Nemusí se stříhat. Po koupání stačí vyfénovat, ale opatrně. Stejně jako řada jiných malých plemen může i papillon trpět vykloubením čéšky.

Historie plemene papillon

Malý kontinentální španěl je velmi staré plemeno. Jeho podobiznu zachycovali staří mistři už od 12. století a nalézt jej můžeme i na obrazech takových malířů, jako byl Goya, Tizian nebo Rembrandt. Byl oblíben především v šlechtických kruzích, jeho nejznámějšími majitelkami byly např. Madame de Pompadour nebo Marie Antoinette. Po Velké francouzské revoluci začal s upadajícím vlivem šlechty mizet i on, v prvních letech minulého století se však začal opět chovat v Belgii, po druhé světové válce se zájem o něj ještě rozšířil.

VIDEA plemene papillon

Pro videa s plemenem papillon klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
28 cm
Hmotnost v dospělosti
2 – 5
Věk
13 – 15
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
centrum města, předměstí
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]