Neapolský mastin

(Mastino Napoletano, Neapolitan Mastiff )

Povaha plemene

 

„Mastin, velmi náročný a majestátní rodinný typ psa!“

Neapolský mastin je velmi náročné plemeno na chov i rodinné zázemí. Je to plnohodnotný člen rodiny. Mastin nezná slova jako zrada nebo podraz. Jeho život musí být naplněn velkým přátelstvím s jeho pánem. Kdekoli se ukáže, je středem pozornosti. Mastin je klidný člen rodiny, ale umí si svoji rodinu znamenitě chránit. Je velmi hrdý na svůj původ a také to dává někdy ostatním najevo.

Mastin se zapsal do povědomí jako hlídač. A jako hlídač je neustále bdělý a připraven bránit své pány a majetek. Ovšem v dnešní době to je spíše rodinný typ. Jeho silná a věrná povaha z něj dělá velmi vyrovnaného psa. Inteligence a ušlechtilost jsou mu vlastní. Jako každý jiný pes může být, když se cítí v ohrožení, velmi agresivní a obranářský. Nesmíme se nechat obalamutit jeho pomalostí a klidem. Mastin je vcelku vyrovnaný a klidný pes.

Popis neapolského mastina

Mastin je pes, který především vyniká svojí tělesnou stavbou. Jeho mohutná postava nenechá nikoho na pochybách o jeho síle. Mastin je velmi těžký a robustní. Délka jeho těla přesahuje kohoutkovou výšku. Hlavu má odpovídající jeho postavě, stejně tak mohutnou. Na hlavě má nesčetně vrásek, tvořené záhyby kůže. Mastin má velmi typicky svěšené horní pysky, které překrývají spodní část tlamy a při pohledu ze předu mají tvar obráceného „V“. Tento pes má vcelku krátkou čenichovou partii. Oči má Mastin daleko od sebe. Uši jsou v poměru k velikosti samotného psa celkem malé. Jsou trojúhelníkového tvaru a přiléhají k lícím. Mohou být kupírovány a stejně tak i ocas. Krk má krátký a dobře rostlý. Záda jsou mírně širší než břicho. Ocas má u kořene silný a ke konci se zužuje. Srst má Mastin lesklou, tvrdou, hrubou a všude stejně dlouhou (cca 1,5cm). Barva srsti může být dosti různá. Především může být – šedá, olověná, černá, hnědá, ale i žlutá. Tlapy má Mastin kratší a silné. Jeho pohyb je pro něj stejně typický jako povaha nebo majestátnost. Svým pohybem může připomínat chůzi koček nebo medvěda. Málokdy se donutí k běhu. Spíše je pro něho typický krok a klus.

Velikost feny je v kohoutku 60 – 68 cm a u psů je 65 – 75 cm. Váha u feny je v rozmezí 50-60 kg a u psů je 60 – 70 kg. Dožívá se 10 – 11 let.

Klasifikace FCI

Neapolský mastin patří podle FCI do skupiny – Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.1 – dogovití molossové. Číslo standardu je 197/ 1989 (Itálie). Oficiální zkratka v ČR je NM.

Základní péče o psa

Tento pes není náročný na pohyb. Ale při vybírání činnosti pro Mastina by se měl brát zřetel na jeho mohutnost a váhu. Vzhledem k tomu, že je to nyní převážně rodinný pes, neměl by se chovat trvale v kotcích. Měl by se svou rodinou žít již od útlého věku, aby s ní navázal úzký kontakt. Mastin je velmi náročný na zdravotní péči. Kvalitní péče o Mastina stojí i nemalé finanční prostředky.

 

Zvláštní péče musí být mastinovi věnována do třetího roku jeho života. Mastin roste velmi rychle a jeho růst vyžaduje velkou opatrnost a zkušenost majitele. Jeho celková lymfatičnost s sebou nese volnost kloubů a vazů. Mastin proto patří mezi nejnáročnější plemena z hlediska kvality a vyváženosti stravy! Krmivo musí být optimalizováno na jeho věk a váhu. V jeho vývinu ho nesmíme nikdy přetěžovat! Musíme mu poskytnout dostatek času pro tvorbu jeho kostí, kloubů a svalů. Není proto vhodný pro začínajícího kynologa!

 

Dominantní Mastin určitě nepatří do špatných rukou. Na jeho výchovu je potřeba zkušená osoba a oddaný pán. Zvláště jeho vlohy k hlídání by měl ovládnout majitel, který má dobré zkušenosti s výchovou podobných plemen. Tvrdost u výchovy je u Mastina naprosto nevhodná. Důslednost je zárukou k úspěchu. Rozhodně se nejedná o služební plemeno. Mastin je velmi učenlivé a inteligentní zvíře. Cviky si snadno zapamatuje a naučí.

Historie plemene neapolský mastin

Mastin pochází z Apeninského poloostrova. Tento pes je potomkem velkého římského molosskéko psa. Tyto rasy se v dávnověku využívali především k zvířecím zápasům v arénách, ale i třeba k boji ve válkách. Chovali ho nejen vojáci, ale i prostí občané, kterým hlídal majetek. S vojskem se rozšířil do celé Evropy a stal se základem pro mnoho dogovitých plemen. V minulém století se díky nekontrolovanému křížení dostal na pokraj zániku. Od roku 1947 se podařilo obnovit jeho cílenou plemenitbu. V současné době není mastin příliš rozšířen pro svoji náročnost chovu.

VIDEA plemene neapolský mastin

Pro videa s plemenem neapolský mastin klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Itálie
Výška v kohoutku
60 – 75 cm
Hmotnost v dospělosti
50 – 70
Věk
10 – 11
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]