Moskevský strážní pes

Povaha plemene

Na první pohled moskevský strážní pes připomíná bernardýna. Nezdědil po něm hezký a mírumilovný vzhled, ale především obrovskou oddanost svému pánovi, potažmo celé rodině. A také velmi dobrou cvičitelnost. Jeho další předek, kavkazský ovčák, mu odkázal velice silné zuby, vynikající pohybovou soustavu, ostrost a velkou agresivitu. Agresivita u moskevského strážního psa vyžaduje samostatnou kapitolu. Právě agresivita útoku, ostrost, zloba, síla a neúplatnost z něj dělají jedinečného ochránce a služebního psa. Co se obzvláště cení, je kombinace s výjimečně milým, mírumilovným, oddaným a přirozeně podřízeným přístupem ke svému majiteli a celé rodině.  Zvláštní je i inteligence a schopnost samostatného vyhodnocení situace a rozhodování. Pes dokáže velice dobře rozeznat situaci, kdy je potřeba zasáhnout. Není agresivní, dokud nemá dobrý důvod. Nezvaným návštěvám ale rozhodně nedává šanci, neproklouzne mu ani myška. Hlídat je nemusí nikdo učit, umějí to i bez výcviku a začínají asi od půl roku věku. Pro svého páníčka by udělal všechno na světě a také si od něho nechá všechno líbit. Nikdy se proti němu nepostaví a také je vždy připraven ho ochránit. Moskevský strážní pes se lehce cvičí, jednou naučený povel si pamatuje i bez opakování a vždy se snaží vyhovět.  Vůči vlastní rodině je velice loajální, s dětmi vychází velice dobře a v jejich přítomnosti je opatrný.

Popis moskevského strážního psa

Moskevský strážní pes je velký pes s dobře vyvinutou a silnou kostrou a svalstvem. Nejcharakterističtější výška pro psy je 77 až 78 cm a pro feny 72 až 73 cm, spodní hranice u psů je nejméně 68 cm, u fen 66 cm, horní hranice výšky není dána. Srst je delší, poněkud hrubá, velice hustá, s podsadou a těsně přiléhající. U psů jsou více vyvinuty okrasné chlupy, které jsou vidět na krku v podobě hřívy a za ušima, na nohou a na ocase. Zbarvení je rezavé s bílou – plášťové, skvrnitě bílé s rezavými nebo šedohnědými plotnami. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle. Zvlášť štěňata působí velice roztomile a pes vypadá jako veliký dobrák. Je však velice ostrý a silný. Před pořízením psa je nutné myslet na to, že v určitých situacích bude nutné poradit si s jeho sílou. Majitel by údajně měl mít alespoň 70 kg a pozemek, který pes střeží sám, musí být dobře oplocený.

Klasifikace FCI

Číslo standardu: č. 993 / 10. 10. 2003, země původu/patronát: Rusko, zařazení v FCI: neuznaná plemena, oficiální zkratka v ČR: MSP, názvy plemene:  Moskevský strážní pes, Moscow Wachdog, Moskauer Wachhund.

Základní péče o psa

Srst vyžaduje občasné pročesávání, aby nezplstnatěla. Také se do ní mohou zacuchávat různé větvičky a jiné nečistoty. Jinak je moskevský strážní pes nenáročný na péči. Bez problémů vydrží na zahradě po celý rok, pokud má k dispozici závětří a v létě stín. V období růstu je nutné dopřát psu dostatek kvalitní výživy, v dospělém věku není na potravu příliš náročný. Výchova není nijak obtížná. Je však nutné mu věnovat dostatek pozornosti a lásky, zvlášť v mládí. Držet mladého psa samotného v kotci, bez možnosti budování sociálních vazeb, to by mohlo vést k problémům s velice nešťastným koncem. Je potřeba vychovávat důsledně, rozhodně ne tvrdě. Výcvik nutně nepotřebuje, je ale více než vhodné naučit ho základní poslušnosti. Rychle pochopí, co se od něho žádá a každý nový povel si dobře pamatuje. Namísto samotného výcviku věnujte pozornost společnému pohybu. Moskevský strážní pes potřebuje dost pohybu a na společné procházce prohloubíte vzájemný vztah a určitě najdete i vhodné místo a chvíli naučit se něco nového a zužitkovat i něco starého.

Historie plemene moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes je mladé plemeno, které si pro vlastní potřebu vyšlechtila ruská armáda. Pes, určený pro ostrahu důležitých objektů, je výsledkem křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa. Každé z těchto plemen přineslo do nově vzniklého plemene důležité prvky a vlastnosti. „Otcem“ plemene je generálmajor G. N. Medvěděv, vedoucí školy vojenské kynologie. První chovatelská stanice nesla název Rudá hvězda. Plemeno bylo uznáno v Sovětském svazu roku 1985. Historie chovu v ČR se začala psát teprve před deseti lety a dnes je u nás registrováno asi 30 psů a fen. Dá se ale očekávat, že o „moskevácích“ ještě uslyšíme.

VIDEA plemene moskevský strážní pes

Pro videa s plemenem moskevský strážní pes klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Rusko
Výška v kohoutku
66 – 78 cm
Hmotnost v dospělosti
45 – 68
Věk
11
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]