Eurasier

Povaha plemene

Tento pes bude vynikajícím, klidným a poslušným přítelem při dodržení jediné podmínky. Eurasier miluje svého pána, jeho rodinu a děti. Touží být proto co nejblíže všemu, co se v rodině děje, touží být její součástí. Ze stejného důvodu jej naprosto nelze doporučit k venkovním odchovům. Eurasier také bez větších potíží velice dobře vychází s ostatními psy nebo dalšími zvířaty. Jeho výchova a výcvik nesmí být veden tzv. tvrdou rukou, je to citlivý pes.

Popis eurasiera

Eurasier je středně velký špicovitý pes s mohutnou postavou a výraznýma ušima. Srst má tento pes středně dlouhou a volně přiléhající. Navíc má i hustou a vlnatou podsadu. Toto plemeno může mít téměř všechny barevné variety s výjimkou čistě bílé, skvrnitě bílé a játrově hnědé.

Minimální kohoutková výška psů je alespoň 52 cm, feny by měly měřit nejméně 48 cm v kohoutku. Trup eurasiera je mohutné a viditelně delší než-li kohoutková výška. Hřbet je rovný a široký, ocas je středně silný, kulatý a stáčí se k jedné straně. Hruď je hluboká, ale břicho je silně vtažené. Přední končetiny má tento pes rovné, zadní jsou zaúhlené. Hlava je klínovitá, přičemž lebka i tlama jsou přibližně stejně dlouhé. Čenich je typicky „špicovitý“.

Dominantním znakem hlavy jsou vysoko posazené a výrazně vzpřímené a vyčnívající uši. Eurasier má oči mandlového tvaru, mírně šikmo položené.

Základní péče o psa

Mohutná, hustá srst tohoto plemene vyžaduje poměrně časté pročesávání, jinak se mohou začít vytvářet nevzhledné spletence chlupů.

Výchova eurasiera není náročná, majitel ale musí postupovat se vší důsledností a s dostatečnou srozumitelností svých povelů.

Eurasier si nevystačí s krátkou procházkou – procházky by měly být raději delší s možností volného běhání, které dává psům šanci k vybití značného množství energie. Eurasier se ale na druhou stranu nikdy od svého pána příliš nevzdálí. Jeho velkou radostí je aportování.

Historie plemene eurasier

V padesátých letech minulého století se v Německu objevily chovatelské snahy o vyšlechtění psa s vynikající vyrovnanou povahou. Výsledkem bylo právě plemeno eurasier, které bylo mezinárodně uznáno roku 1973 jako společenský pes.

VIDEA plemene eurasier

Pro videa s plemenem eurasier klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
48 – 60 cm
Hmotnost v dospělosti
18 – 32 kg
Věk
13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]