Bordeauxská doga

Povaha plemene

Tento pes působí naprosto klidným, vyrovnaným až flegmatickým dojmem – ostatně vzhledem ke své velikosti nemá zapotřebí na sebe dále upozorňovat. Pod touto „neprůstřelnou“ fasádou se však skrývá nesmírně milující a do morku kosti věrný pes, oddaný nejen svému pánovi, ale i celé jeho rodině. K dětem se bordeauxská doga chová jako něžná a milující chůva. Jeho závislost na rodině chovatele je tak velká, že má sklony „urovnávat“ spory v rodině a na vše, co se v rodině děje reaguje velice citlivě. Je to také ale silný a mohutný pes s obrovskou silou, proto potřebuje zkušeného chovatele a pána.

Popis bordauxské dogy

Silný, urostlý a odstrašujícím dojmem působící pes dogovitého typu, který ale není příliš vysoký. Krycí srst i podsada je u bordeauxské dogy krátká, jemná a měkká. Přípustné barevné variety: barva mahagonového dřeva, nebo jelení rezavá barva. Maska může být červená, nebo černá.

Kohoutková výška psů by měla dosahovat alespoň 60 cm, kohoutková výška fen je předepsána minimálně 58 cm. Tělo bordeauxské dogy je spíše dlouhé, než vysoké s nápadně širokým a robustním hrudníkem. Linie hřbetu je rovná. Ocas nosí bordeauxská doga svěšený dolů a měl by sahat nejméně k hlezenním kloubům. Nohy jsou masivní, silné s viditelnými robustními kostmi. Hlava je nezvykle kvadratická – široká a krátká s masivní vrásčitou tlamou. Oči bordeauxské dogy jsou oválné a tmavé, uši relativně malé, přiléhající k lícním kostem. Bordeauxská doga působí dojmem podsaditého atleta.

Základní péče o psa

Toto plemeno není zvláště náročné na péči o srst, která je krátká, ale díky ní jsou psi náchylní k nastydnutí, takže potřebují spát v teple. Stejně tak není bordeauxská doga náročná ani na množství každodenního pohybu – ráda si sice zadovádí a zaběhá, ale proto ještě nepotřebuje sportovně založeného majitele. Bohužel je toto plemeno ale velice náchylné k různým onemocněním (dysplazie kyčelních kloubů, růstové problémy, záněty očí i uší apod. ), proto je třeba počítat s velkými finančními nároky na výživu i na veterinární péči. Do základní péče lze zahrnout v případě bordeauxské dogy i nutnost včasné výchovy a výcviku a poskytnutí citového zázemí.

Kromě již zmíněné finanční náročnosti při chovu bordeauxské dogy nelze nezmínit i možné problémy s výchovou a výcvikem. Ty nejsou v žádném případě dány chybějící inteligencí, spíše základní povahou bordeauxské dogy. Tento pes vás nebude poslouchat, protože musí, tento pes poslouchá pouze v případě, že poslouchat chce. Potřebuje tedy laskavého a klidného pána, který si bordeauxskou dogu nepodřídí násilím, ale přirozenou autoritou a silou své osobnosti. Při splnění této podmínky bude bordeauxská doga třeba i nosit aport, přestože tuto činnost jinak považuje za zcela nesmyslnou.

Bordeauxská doga jen těžko snáší změny majitele a v případě negativních zážitků a zacházení nese doživotní následky. Není proto vhodná pro chovatele začátečníky, nebo okamžité nadšence.

Historie plemene bordeauxská doga

Molossoidní pes, zobrazovaný již na keltských rytinách. Bordeauxská doga byla původně chována v blízkém okolí francouzského Bordeaux, coby řeznický pes, částečně využívaný také při zápasech s velkými šelmami. Nicméně jeho první oficiální standard vyšel až v roce 1911.

VIDEA plemene bordeauxská doga

Pro videa s plemenem bordeauxská doga klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
58 – 62 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]